02 Mayıs 2015 16:05

TGC: Vatandaşın gerçeği öğrenmesinden korkmayan bir Türkiye istiyoruz

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, vatandaşların gerçeği öğrenmesinden korkmayan bir Türkiye istendiği dile getirildi.

TGC’den yapılan açıklamada şu görüşler yer aldı: "Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülke olarak 2015 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü'ne giriyoruz. Yine haberin sakıncalı, gazetecinin terörist olarak tanımlandığı, halkın haber alma hakkının yayın yasaklarıyla engellendiği bir yılı yaşıyoruz.

İktidarın mahkeme kararı olmadan internet sitelerini kapatabildiği, Meclis'ten geçen İç Güvenlik Paketi ile hukuk devleti ilkesinin zedelendiği, polisin yetkilerinin artırıldığı özgürlüklerin tırpanlandığı bir ülkede
gazetecilik yapmaya çalışıyoruz.

İktidar medya sahiplik yapısı üzerinde kurduğu baskıyla gazete manşetlerini ve tv yayınlarını kontrol ediyor. Halkın hangi haberi nasıl öğreneceğine karar veriyor. Halka sadece gerçeği iletmeye çalışan gazeteciler ise işsiz bırakılıyor. Her yıl yüzlerce gazetecinin mesleğini yapması engelleniyor.

Gazeteciler oto sansür, sansür, sendikasızlık gibi ağır sorunların yanı sıra düzenli olarak sözlü ve fiziksel saldırıya uğruyor. Gazeteciler iktidar ve siyasetçiler tarafından hedef gösteriliyor. Öyle ki, 1 Mayıs'ta kameralar kayıttayken bile Aksaray ilinde bir emniyet müdür yardımcısı gazetecilere hakaret etmeye, telsizle saldırmaya cesaret edebiliyor. Toplumsal olaylarda gazeteciler güvenlik güçleri tarafından özellikle hedef seçilerek plastik mermiyle, gazla, tazyikli suyla yaralanıyor, gözaltına alınıyor. Yapılan tüm başvurulara rağmen Valilikler ve emniyet müdürlükleri gazetecilere yönelik saldırıların cezasız kalması konusundaki tutumunu sürdürüyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik yapmayı sürdüreceğimizi, umudumuzu kaybetmediğimizi bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Basın özgürlüğünün yayın yasaklarıyla, oto sansürle, sansürle engellenmediği, gazetecilerin işsizlikle, fiziksel saldırıyla, tutuklamalarla baskı altına alınmadığı bir Türkiye dileğiyle tüm meslektaşlarımızın 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nü kutluyoruz." (CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

'Cumartesi Annelerinin yüreğine dokunmadan barış gelmez'

SONRAKİ HABER

Suriye’den dönen IŞİD’liler İsveç’te öğretmenlik yapıyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa