02 Mayıs 2015 11:21

Silah bırakan korucular: Kimi kimden koruyoruz?

Paylaş

Engin EREN

22 yıl boyunca devlete koruculuk yapan ve bir süre önce silah bırakan 4 korucu, "Kimi kimden koruyoruz" diye sorarak tüm korucuları geçmişin muhasebesini yapmaya çağırdı. "Artık yeni bir yaşama geçiyoruz" diyen korucular, seçimlerde ise HDP'yi destekleyeceklerini belirtti. 

Devletin kirli savaş döneminde geliştirdiği koruculuk sistemi demokratik çözüm ve toplumsal barışın önünde halen en büyük engel durumunda. Paramiliter yapının temel bir ayağı olan koruculuk sisteminin lağvedilmesi tartışmalarına rağmen, AKP hükümeti ise "Baraj güvenliği" adı altında koruculuk alımlarını sürdürüyor. Abdülkerim Dayan, Hüseyin Toprak, Hilmi Timurtaş ve Ahmet Toprak isimli korucular ise, 22 yıldır sürdürdükleri koruculuk faaliyetine son verdi. Silahlarını Eruh İlçe Jandarma Komutanlığı'na teslim etmek isteyen korucular, olumsuz yanıt alınca, bu kez Eruh ilçesine bağlı Dağdöşü (Serxete) Köy karakoluna dilekçe vererek silahları teslim ettiler.

80 nüfusluk köyde koruculuk yapmak zorunda kaldıklarını anlatan 55 yaşındaki Abdülkerim Dayan, yaşanan çatışmasızlık ortamıyla birlikte koruculuğun artık sorun teşkil ettiğini söyledi. Bir çatışmada ayağından sakatlanan Abdülkerim Dayan, "Kürtler Kürtlerin eliyle öldürüyor. Kimi kimden koruyoruz? Artık bu soruları kendimize sormanın zamanı geldi ve geçmek üzere" diyerek, diğer korucuları geçmişin muhasebesini yapmaya çağırdı.

'LANETLİ BİR İŞ'

Koruculuk yaptıkları süre boyunca çatışmalardan etkilendiklerini belirten Dayan, "Operasyonlar canlarımızı alıyordu. Bunun için çatışmasızlığın sürmesi için barış sürecinin devam etmesi lazım. Biz yıllar sonra ilk defa bu çatışmasızlık ortamıyla rahatlık gördük. Bugüne dek koruculuğun nasıl lanetli bir iş olduğunu yeni anladık. Daha yeni uyanıyoruz, Kürtlerin ne kadar ilerlediklerini görüyoruz. Hep emir altında yaşadık. Ama bundan sonra hayvanlarımızı besleyerek geçimizi sağlayıp köyümüzde özgürce yaşamak istiyoruz" diye konuştu. Dayan, genel seçimlerde de ailesinin HDP için oy kullanmak istediğini kaydetti.

'KORUCULAR SİLAH BIRAKMALI'

3 yıl boyunca koruculuk yaptığını belirten 25 yaşındaki Hüseyin Toprak ise, bir Kürt genci olarak barış sürecine sahip çıkılması gerektiği bilincine vardığını ifade eden Toprak, "Dağdaki gerilla ve zorunlu askerlik yapan gençler artık ölmesin. Korucular silahları bırakmayana dek, çatışma ortamı sürer" dedi.

Hilmi Timurtaş adlı eski korucu ise, koruculuğu bıraktığı için başının dik olduğunu söyledi. 1990'lardan bu yana devletin izni olmadan köyden çıkmadıklarını kaydeden Timurtaş, "Artık yeni bir yaşama geçiyoruz. Tüm civar köylerdeki korucularında silahlarını bırakıp, doğru yolu tercih etmeleri gerekiyor. Herkes köylerine geri dönüşü yapmalı. Bugüne dek yanlış yoldaydık" dedi.

'GELECEK HDP'DE'

Ahmet Toprak isimli eski korucu ise, " Kardeşimizi öldürmeyi bırakalım. Koruculuk, ırkçılığı ve ayrımcılığı körüklüyor. Seçimlerde barajı geçemesek, çatışmalar başlayabilir. Sürece, ancak silahları bırakarak destek sunabiliriz. Geleceğimiz için HDP'ye destek verip onu meclise göndermeliyiz" diye konuştu. (Siirt/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kobanê'yi yeniden inşa konferansı başladı

SONRAKİ HABER

Ankara Elmadağ'da sağanak sele neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa