02 Mayıs 2015 08:47

Üç şehrin eş başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programına katılmayacak

Son dönemlerde Kürt sorununa ilişkin yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Erdoğan'ın bugün Batman, Diyarbakır ve Siirt'e yapacağı ziyaretlerde DBP'li belediye eşbaşkanları tarafından karşılanmayacak. Ayrıca Erdoğan'ın belediyeleri ziyaret etme talebine de olumsuz yanıt verildi. (Fotoğraf: CİHAN)

Paylaş

Son dönemlerde Kürt sorununa ilişkin yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Erdoğan'ın bugün Batman, Diyarbakır ve Siirt'e yapacağı ziyaretlerde DBP'li belediye eşbaşkanları tarafından karşılanmayacak. Ayrıca Erdoğan'ın belediyeleri ziyaret etme talebine de olumsuz yanıt verildi. 

"Kürt soru yoktur, bunu söylemek, bölücülük ve ayrımcılıktır, ortada masa falan yok" diyerek Kürt sorununda keskin bir dönüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Batman ve Diyarbakır'a yapacağı ziyaret merak ediliyor. Diyarbakır'da toplu açılış yapacak olan Erdoğan'ın mitingine kamu görevlilerinin katılımı zorunlu kılınırken, Erdoğan'ın belediye ziyaretleri için de valilikler tarafından resmi talepte bulunulmuştu. 

Konuya ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi'nden (DBP) çok önemli bir açıklama geldi. DBP, Erdoğan'ın son dönemlerde yaptığı açıklamalara dikkat çekerek, Erdoğan'ın belediye eşbaşkanları tarafından karşılanmayacağını ve ağırlanmayacağını duyurdu. 

DBP Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan'ın DBP belediyeleri tarafından karşılanmama ve ağırlanmama gerekçesine ilişkin şu açıklama yapıldı: 

"2013 yılının Newroz'un da Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreci; AKP hükümetinin oyalama, sürüncemede bırakma ve zorlaştırıcı yaklaşımlarına rağmen, Kürt siyasi ve demokrasi mücadelesinin büyük sorumluluğuyla 28 Şubat Dolmabahçe deklarasyonuna kadar taşınmıştır. Dolmabahçe ortak açıklaması Kürt'üyle, Türk'üyle tüm toplumda Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde büyük bir umut ve Türkiye'de barışın yakınlaştığı, on yıllardır süren savaşın sona ereceği beklentisi yaratmıştır.

Buna karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe açıklamasını kabul etmemiş, müzakere için gerekli izleme heyetinin kurulamayacağını belirtmiş, sürecin demokratikleşme ve çözüm yönünde evrilmesine müdahale etmiştir. Devamında 'Kürt sorunu yoktur, Kürt sorunundan söz etmek ayırımcılıktır, ihanettir; devlet kimseyi muhatap almaz ve masa yoktur' diyerek, Kürt sorununu yaratan anlayışı tekerrür etmiştir. Buna paralel olarak AKP hükümeti, Ağrı-Diyadin başta olmak üzere yarattığı provokasyonlarla barış iklimi içinde seçime girmek istemediğini ortaya koymaktadır.

2013 Newroz deklarasyonu, 2 yıldır devam eden süreç, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla 28 Şubat açıklaması ve buna karşın Tayip Erdoğan ve AKP hükümetinin yaklaşımları kimin çözüm, kimin ise savaş istediğini açıkça ortaya koymuştur.

Bu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda R.Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs günü Batman, Diyarbakır ve Siirt e gelmekte, bu kentlerde belediye başkanlıklarını da ziyaret etmek istemektedir.
Tayyip Erdoğan'ın Kürt sorunu, çözüm ve barış sürecine yönelik son dönemde yaptığı açıklama ve savaş politikası dayatmaları nedeniyle, yine Tayyip Erdoğan'ın maalesef Cumhurbaşkanı olma yerine siyasi parti lideri gibi hareket etmesi ve açılış programı adı altında seçim süreci kapsamında AKP propagandası için kentlere geliyor olması nedeniyle bu kentlerde partimizin belediye eşbaşkanları karşılama programlarına katılmayacak ve ağırlamayacaklardır." (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Zonguldak'ta HDP bayrağı indirildi

SONRAKİ HABER

Tekirdağ'da deniz 25 metre çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa