01 Mayıs 2015 22:07

Beyaz yakalılar 1 Mayıs’ı kutladı

Paylaş

Beyaz yakalılar, 1Mayıs'ı kutlamak için Plaza Eylem Platformu'nun çağrısıyla Levent'te buluştu. İş kıyafetleriyle gelen beyaz yakalılar Akvaryumdan Okyanusa, Plazalardan Alanlara pankartı ve "Çalma Blackberry çalma, artık hayatımdan çalma" "Kariyerini düşün plazada örgütlen" "1 Mayıs'ta işe gittin bari çalışma" yazılı dövizler taşıdı. 

Ardından Sosyal Haklar Derneği'yle birlikte saat 9.45'te Levent Karanfil sokaktaki Soma Holding binasına yürüdüler. Burada iki grup basın açıklamalarını okudu. 

Basın açıklamasında günlük iş yaşamında ofislerinden kübiklerinden hatta freelance olarak çalıştıkları evlerinden meydanlara çıkarak plaza çalışanlarının seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirttiler. Açıklamada aynı zamanda gasp edilen kıdem tazminatı dahil tüm hakların peşinde olunduğu vurgusu bir kez daha yapıldı. Sosyal Haklar Derneği 10 Mayıs'ta Soma'da, Soma faciasının yıldönümü ile ilgili bir eylemin yapılacağını duyurdu. 

"Soma'nın katili hadi-hadi sistemi", "Yaşasın 1 Mayıs" sloganlarını atan grup, Zincirlikuyu mezarlığı önüne kadar yürüyüş yaptı. Burada biriken kalabalık gruplara polisin gaz, toma ve plastik mermiyle müdahalesi sonrasında gruplar dağıldı. (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Adana en kalabalık 1 Mayıs’ı yaşadı, şehir 1 Mayıs’ı hisseti

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa