04 Ağustos 2011 09:53

Cezaevlerinde yönetmelikler bile uygulanmıyor

İHD Adana Şube Başkanı Aydın Sincar, Kürkçüler, Karataş, Ceyhan, Osmaniye ve Pozantı cezaevlerinde hak ihlallerinin yaşandığını, bunların giderilmesi için yapılan başvuruların sonuçsuz kaldığını belirterek, cezaevlerinde mevcut yönetmeliklerin bile uygulanmadığı ve hasta tutukluların tedavilerinin yapılmadığını söyledi.

Cezaevlerinde yönetmelikler bile uygulanmıyor

Paylaş

İHD Adana Şubesi, 6 aylık cezaevi raporunu dernek binasında gerçekleştirdiği basın toplantısıyla açıkladı. İHD Adana Şube Başkanı Aydın Sincar, 2011 yılı ilk 6 ayında Kürkçüler, Karataş, Ceyhan, Osmaniye ve Pozantı cezaevlerindeki tutuklu ailelerinden 20, tutuklulardan da 25 mektup aldıklarını belirtti.

Sincar, “Başvurularda bir azalmanın söz konusunu olduğunu tespit ettik. Söz konusu azalma bu insanların sorunlarının çözüldüğü anlamına gelmiyor. Bu insanlar yaptıkları başvurularda gerek basın aracılığıyla gerek avukatlar aracığıyla gerekse insan hakları savunucuları aracığıyla yaptıkları başvuruların ciddi anlamda yerini bulmadığını, hükümetin ve devletin bu konudaki duyarsız tutum ve davranışlarında dolayı cezaevi idarelerinin dayanak olarak sunduğu 12 Eylül Anayasasıyla birlikte hazırlanan yönetmeliklerine ve tüzüklerine dayandırılan yöntem ve tutumlardan dolayı cezaevlerindeki sorunlar çözümlenmiyor” dedi. (ADANA)

ÖNCEKİ HABER

Özen’in cenazesi defnedildi

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa