01 Mayıs 2015 16:22

Batman’da binler 1 Mayıs’ı kutladı

Binlerce kişinin katıldığı Batman'da yapılan bölgesel merkezi 1 Mayıs mitinginde Demokratik Emek Kongresi'nin kuruluşu ilan edildi. Kuruluş metnini Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik okudu

Paylaş

Binlerce kişinin katıldığı Batman'da yapılan bölgesel merkezi 1 Mayıs mitinginde Demokratik Emek Kongresi'nin kuruluşu ilan edildi. Kuruluş metnini Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik okudu

Birçok ilden Batman'a gelen binler emekçi sabah erken saatlerde Diyarbakır Caddesi'nde toplandı. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü ve taşeronlaşmaya tepkinin öne çıktığı pankartlar taşıyan emekçilere DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden HDP Batman Milletvekili Ayla Akat da destek verdi. 

Yürüyüş boyunca davul zurna eşliğinde Dörtyol meydanı'na yürüyen emekçiler, "biji yek gulan", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Kahrolsun sermaye düzeni" sloganları attı. Kortejin en önünde "Newroz'la dirilen halk 1 Mayıs'la özgürlüğe yürüyor, yeni yaşamı inşa ediyor" yazılı pankart taşındı.

Mitingte ulusal kıyafetlerin kullanımı da yoğunluktaydı. Batman'da işten atılan petrol emekçileri de Petrol-İş Sendikasının kortejlerinde "AKP'yi uyarıyoruz" yazılı pankartla yürüdü.

Bölgede çeşitli yerlerde çalışan tarım işçileri de güvenceli çalışma ve işçi güvenliği ve yaşanabilir ücret talebiyle kendi pankartlarıyla katıldı. Miting alanına kurulan platformun bir köşesinde Soma'da yaşamını yitirenlerin anıldığı bir pankart yer alırken, diğer tarafta ise Kobanê, Şengal ve Rojava'da yaşamını yitiren savaşçılar yer aldı. 

Kürtçe, Türkçe müziklerin yanı sıra Karadeniz ezgilerinin de çalındığı kutlamada, mitin sunucuları da işçi tulumu ve baretle çıktı. Mitingte Demokratik Emek Kongresi'nin kuruluşu ilan edildi. 

AKP KAPİTALİZMİN SADIK BEKÇİSİDİR

1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Petrol-İş Şube Başkanı Mustafa Mesut Tekik, “Direnişin ve umudun manifestosunu kanlarıyla yazan emeğin ve özgürlüğün şehitlerini saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 1 Mayıs’ı Newrozlaştıralım, Newroz’un coşkusu ve ruhuyla kutlayalım” dedi. Newroz’un tarihini ve ortaya çıkışını anlatan Tekik, “1 Mayısları da günümüz Dehaklarının, kapitalist modernitenin sermayenin ve halk düşmanı zalimlerin karşısına çıkarak, direnmenin ve son tahlilde zaferin günü olarak kutlamalıyız” dedi. Kapitalizmin ve onun sadık bekçisi AKP’nin dizginsiz saldırıları sonucunda işçi ve emekçilerin büyük yaralar aldığını belirten Tekik, AKP’nin özelleştirme, taşeronlaştırma,  esnek, kuralsız, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştırdığını belirten Tekik, “Ülkeyi bir şirkete çevirip yolsuzluğu, rüşveti rutine dönüştürdüler. İş katliamlarını kader, işçi ölümlerini fıtratla açıkladılar” dedi. AKP’nin saldırılarının Türkiye ve Kürdistan işçilerinin birleşerek daha güçlü bir mücadele hattı örmesini zorunlu kıldığını belirten Tekik, mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. Tekik seçimlerde HDP’yi güçlendirme çağrısı da yaptı. 

HALKLARI SÖMÜREN SİSTEMİ ÇÖKERTECEĞİZ

Daha sonra söz alan HDP Batman Adayı Ali Atalan, “Kendisini yaşatmayı ve halkları sömürüyü esas alan sistemi çökertmek için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz. 7 Haziran diktatörlük ve çözüm arasında tercih olacak” dedi. 

‘KORK BİZDEN ERDOĞAN ’

Mitingde söz alan KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ise İstanbul Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlamak isteyenlere saldırıya tepki göstererek, “Ne yaparsanız yapın Taksim’in Batman ile birleşmesini engelleyemezsiniz” dedi. Batman’ın tarihindeki işçi mücadelelerini hatırlatan Köse, “Biz Soma’da bedenleri kömürleştirilen, Kastamonu’da bedenleri balçıklaşanların, Amed zindanlarında katledilenlerin, Roboskî’de devlet eliyle imha edilenlerin yanındayız” dedi. Köse, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da seslenerek, “Sen ezilen halkların özgürlük talepleri karşısında duramazsın. Biz büyük bir seliz. Sizi de süpüreceğiz. Ne yaparsan yap, 8 Haziran sabahı çiçekler rengarenk açacak” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sıhhiye Meydanı'nda son yılların en kitlesel 1 Mayıs'ı: 'AKP'ye oy yok'

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa