01 Mayıs 2015 14:55

Tarsus 1 Mayıs'ında AKP’nin kadın politikalarına tepki

Tarsus’ta Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yaklaşık 5 bin kişi Kleopatra Kapısında bir araya gelerek Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

Paylaş

Tarsus’ta Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla yaklaşık 5 bin kişi Kleopatra Kapısında bir araya gelerek Cumhuriyet Meydanına yürüdü. Bugüne kadar Tarsus’ta yapılan en kitlesel 1 Mayıs mitingi yaşanırken,  kitle sık sık “Birleştikçe güçleneceğiz” sloganı attı.

Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından kadınların sokağa taşan öfkesi 1 Mayıs mitingine de yansıdı. Katılımının büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu mitingde, kadına yönelik şiddete ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarına tepki gösterildi. Mitinge katılan Alevi Örgütleri de, cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması, Diyanet İşleri Başkanlığının ve zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istedi.

PATRONUN 1 MAYIS TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ

 Mitingde “İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak için” pankartı açıldı. Öte yandan Mersin Serbest Bölgesi’de çalışan 10 işçi, 1 Mayıs’a katılmak istediklerini söyleyince bu sabah fabrika patronu tarafından işten atıldı. 1 Mayıs’a işsiz olarak giren işçiler, miting toplanma alanına gelerek Emek Partisi Kortejinde yürüdü.  (Tarsus/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bolu’da coşkulu 1 Mayıs

SONRAKİ HABER

TÜRGEV: CHP adayını gençlerimizden ve gönüllülerden özür dilemeye davet ediyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa