30 Nisan 2015 20:53

İşçiler patronlara karşı safını belirlemeli

HDP Antep milletvekili adayları Düztepe semtinde seçim irtibat bürosu açtı. Açılışa, EMEP, DBP, ESP, SYKP, ÖSP yönetici ve üyeleri, milletvekili adayları Celal Doğan, Mecit Bozkurt, Mahmut Toğrul, Gülseren Kocaer, Fatoş Çetinkaya, Recai Yılmaz’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Halayların çekildiği, coşkulu açılışta, 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapıldı.

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

HDP Antep milletvekili adayları Düztepe semtinde seçim irtibat bürosu açtı. Açılışa, EMEP, DBP, ESP, SYKP, ÖSP yönetici ve üyeleri, milletvekili adayları Celal Doğan, Mecit Bozkurt, Mahmut Toğrul, Gülseren Kocaer, Fatoş Çetinkaya, Recai Yılmaz’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Halayların çekildiği, coşkulu açılışta, 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi Mehmet Türkmen, 7 Haziran’da tarihi bir seçim yapılacağını söyledi. AKP hükümetinin HDP’nin barajın altında kalması için kendi askerlerini ölüme gönderecek ve savaş çıkartacak kadar gözü dönmüş bir iktidar olduğunu belirten Türkmen, “Bu yüzden 7 Haziran bizim için sadece bir seçim değil. Bu seçim, kulübelerin, gecekonduların saraylara karşı direnişidir” dedi. 9 Haziran 1976’da Düztepe’de katledilen devrimciler, İlhan Emre ve Mehmet Ali Özpolat’ı hatırlatan Mehmet Türkmen, Düztepe halkını 1 Mayıs’a çağırarak, “1 Mayıs yürüyüşlerini tıpkı Mehmet Ali ve İlhan gibi Düztepe’den başlatacağız” dedi.

Milletvekili Adayı Mahmut Toğrul ise Antep’te 200 binin üzerinde işçinin olduğunu ancak işçilerin örgütlü olmadığını dile getirdi. “Bugün artık işçiler, emekçiler, yoksullar; zenginlere, patronlara karşı kendi saflarını belirlemek zorunda. İşçi sınıfı mücadelesini birleştirmediği sürece kölelik düzeni sonlanmayacak. Bu düzenin sonlanması için emekçilerin güç birliğine ihtiyaç var. Bu nedenle işçilerin dayanışma gününü 1 Mayıs’ta emekçiler her yerde birleşerek, seslerini yükseltmeli” şeklinde konuştu.

Toğrul’dan sonra söz alan HDP Milletvekili Adayı Celal Doğan ise “Hayatınızdan memnun musunuz, çocuklarınız çok iyi okuyor mu, geleceğinizden güven duyuyor musunuz, bu şartlarda yaşamaktan mutlu musunuz” diye sorduktan sonra, “7 Haziran’da sandığa gideceksiniz, elinize bir mühür verecekler. O mühür ya iyi kaderiniz olacak ya da kötü kaderiniz. Kaderinizi siz tayin edeceksiniz. Ya demokrasi içinde, özgürce, birlikte yaşayalım ya da Ortadoğu’nun sultanlarının kapısında uşak olmaya talip olacağım diyeceksiniz” dedi.

Konuşmaların ardından Düztepe seçim irtibat bürosu açıldı.

‘CEMİMİZİ BASKI ALTINDA YAPMAMAK İÇİN HDP DİYORUZ’

HDP’nin Antep’teki seçim çalışmaları seçim bürosu açılışlarının yanı sıra, mahalle, kahve ve ev ziyaretleriyle de sürüyor. HDP Antep Milletvekili Adayları Fatoş Çetinkaya ve Recai Yılmaz, ziyaret ettikleri bir evde, daha önce CHP’ye oy verdiklerini belirten ve Türk, Alevi olduklarını söyleyen bir ailenin desteğini aldı. Aile, “HDP söylemlerinde samimi. HDP’ye oy vereceğiz” dedi. Ziyarette, 5-6 ay önce geçirdiği iş kazası sonucu ağır yaralanan ve çalışamayan Mehmet Çelik, zor zamanlar yaşadığı anlattı. Kaza sonrası sadece geçici iş göremez raporundan dolayı asgari ücretin 3’te 2’si kadar maaş bağlandığını aktaran Çelik, “Bir işçi iş kazası geçirmemeli. Sakat kalması yerine ölmesi daha iyi. Diri diri ölmüş oluyorsun” dedi. Seçimlerde HDP’yi destekleyeceğini söyleyen Çelik, ‘Neden HDP’ sorumuza “HDP’nin yaptığı siyaseti çok beğeniyorum. HDP’ye olan sempatim de herhalde iş kazası geçirmiş, evde kalan biri olarak belki de televizyonda izlediğim Sellahattin Demirtaş’ın konuşmalarından oluştu. Adamın dürüstlüğüne inandım. Temiz konuşuyor. Buna yaparken de din, dil, ırk ayrımı gözetmiyor. Benim gibi düşünenlerin de çoğaldığına da inanıyorum” yanıtını verdi.

Çelik’in eşi Aynur Kaplan Çelik ise bugüne kadar hiç bir partinin Alevilere yeteri kadar sahip çıkmadığını belirterek, “Demokratik bir ülke istiyorum. Mezhebimi rahatça yaşamak istiyorum. Cemimi baskı altında kalmadan yapmak istiyorum. Bu yüzden sonuna kadar HDP diyoruz” dedi.

HDP ADAYLARI İŞÇİLERİ 1 MAYIS’A ÇAĞIRDI

HDP Antep milletvekili adayları bu sabah işçi servis duraklarında bildiri dağıtarak işçileri 1 Mayıs’a çağırdı. Milletvekili Adayları Mecit Bozkurt, Mahmut Toğrul, Fatoş Çetinkaya, Recai Yılmaz, Gülseren Kocaer,  Berivan Özpolat ve Dilek Büyükkaya, Fatih Camii, Barak Kahvesi, Yukarıbayır, Cengiztopel,  Perilikaya kavşağında ve Cinderesi’de bulunan işçi servis duraklarını ziyaret ederek, 1 Mayıs bildirisi dağıttı. İşçileri 1 Mayıs’ta İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitinge çağıran Eski Dokuma İşçisi, Aday Mecit Bozkurt, “HDP milletvekili adayı arkadaşlarımızla sizleri 1 Mayıs’a davet etmeye geldik” dedi. Her ne kadar 1 Mayıs resmi tatil olsa da işçilerin bugün de çalıştırıldığını belirten Bozkurt, işçileri hem 1 Mayıs’a katılmaya hem de seçimlerde HDP’ye destek vermeye çağırdı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davutoğlu: Bre gafil önce Türkiyeli ol!

SONRAKİ HABER

ABD, Afganistan savaşında halka düzenli olarak yalan söylemiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa