30 Nisan 2015 14:16

EMEP Kürdistan Örgütü: Özgür gelecek için 1 Mayıs’a

Paylaş

Emek Partisi Kürdistan Örgütü tarafından 1 Mayıs’a ilişkin yapılan açıklamada, AKP Hükümetinin çözüm sürecinde Kürt halkının taleplerini karşılamak için hiçbir adım atmazken, çatışmasızlıkla birlikte patronların yağma için Bölge’ye üşüştüğü ve işçilere sömürü, kölelik koşullarını dayattığı dile getirildi. “Sermayenin sömürüsüne, AKP’nin diktatörlük düzenine karşı çaresiz değiliz” denilen açıklamada, işçilere Bölge’nin dört bir tarafında 1 Mayıs için alanlara çıkma çağrısı yapıldı. Açıklamada, “1 Mayıs’ta birleşelim, barajları yıkalım” denildi.

HALKLARIN PAYINA KÖLELİK VE SEFALET DÜŞTÜ
İşçi ve emekçilerin daha iyi bir yaşam, savaşsız, sömürüsüz bir dünya için Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs’ın,1890’dan beri dünyada ve ülkemizde bir mücadele günü olarak kutlandığı belirtilen açıklamada, “Ancak bugün AKP Hükümeti ve sermaye güçleri işçi ve emekçilere 1890’lardan bile daha ağır çalışma koşullarını dayatmakta; onların ‘büyüyen Türkiye’sinden Kürt, Türk, her milliyetten işçi, emekçilere kölece çalışma koşulları, açlık ve sefalet düşmektedir” denildi. Açıklamada, her ağzını açtığında ‘ileri demokrasi’den söz eden AKP’nin bu kölelik düzenini kalıcı hale getirmek için bütün ülkenin OHAL’le yönetileceği ‘İç Güvenlik Paketi’ni yasalaştırdığı belirtilerek, “Artık, işçinin greve çıkması, kamu emekçisinin haklarını araması, kadının şiddete, cinayetlere karşı sokağa çıkması, gençlerin parasız bilimsel ana dilinde eğitim istemesi ‘terör suçu’ sayılmaktadır” denildi.

AKP PROVOKASYONA SARILDI
AKP Hükümetinin ‘tek parti-tek adam’ düzenini kurmak; Tayyip Erdoğan’a başkanlık yolunu açmak için 7 Haziran seçimlerinde 12 Eylül cuntasından miras seçim barajına sarıldığı ifade edilen Emek Partisi Kürdistan Örgütü açıklamasında, “Seçim barajı ve çeşitli provokasyonlarla seçimlere HDP ile giren demokrasi güçlerinin önü kesilmeye çalışılmaktadır” denildi.

PATRONLAR YAĞMA VE SÖMÜRÜ İÇİN KÜRDİSTAN’A ÜŞÜŞTÜ
Açıklamada, “AKP Hükümeti, 2013 Newrozu’ndan bu yana ilan edilen çatışmasızlığa rağmen halkımızın hak eşitliği temelli barış talebini karşılamak yerine oyalamayı sürdürmektedir.
Ancak çatışmasızlık sağlanır sağlanmaz Kürdistan coğrafyasına üşüşen sermaye güçleri yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı yağmalamaya giriştiler. Bu yağmadan işçi-emekçilerin payına düşen kölece çalışma koşulları oldu. Patronlar, ülke ortalamasının iki katı olan işsizlik ve yoksulluğumuzu Kürdistan’ın yoksullarına kölece çalışma koşullarını dayatmak için kullanıyorlar” ifadelerine yer verildi.
On binlerce işçi ve emekçinin tekstilden gıdaya, mermerden petrokimyaya bütün sektörlerde güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırıldığını belirten EMEP Kürdistan Örgütü, “AKP Hükümeti, istihdam yaratma adına İŞKUR işçilerini kamuda ya da özel işletmelerde 500-600 liraya çalıştırmakta; devletin bütün kamu iletmelerinde taşeron sistemi ile güvencesiz, düşük ücretli çalışma düzenini dayatmaktadır. Her yıl yüz binlerce insanımız beş-on liraya mevsimlik tarım işçisi olarak ülkenin dört bir tarafına dağılmaktadır” dedi.

1 MAYIS’TA BİRLEŞELİM, BARAJLARI YIKALIM
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “İşte 1 Mayıs, devletin ve patronların işçi emekçilere kader olarak dayattıkları bu baskı ve sömürüye karşı mücadele günüdür. 1 Mayıs, işçi ev emekçilerin kendilerine örgütsüzlüğü, güvencesizliği, köleliği dayatanlara karşı Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’dür. 1 Mayıs; hayatı yaratan, üretenlerin sömürüsüz, insanca yaşayacağı bir dünya kurma çağrısıdır. 1 Mayıs’ta birleşelim, barajları yıkalım!

SÖMÜRÜ VE DİKTATÖRLÜĞE MAHKUM DEĞİLİZ
7 Haziran seçimleri öncesinde kutladığımız 1 Mayıs’ta, Emek Partisi Kürdistan Örgütü olarak bütün işçi ve emekçileri demokrasi, barış ve insanca yaşam mücadelesinde birleşmeye ve 1 Mayıs’ı Kürdistan’ın dört bir tarafında kutlamaya çağırıyoruz. İşçi ve emekçiler olarak güçlerimizi 1 Mayıs alanlarında birleştirelim. Sermayenin sömürü ve yağmasına; AKP’nin diktatörlük düzenine karşı çaresiz olmadığımızı gösterelim.
Yaşasın işçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü! Bijî Yek Gulan. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sırrı Süreyya Önder, HDP'nin üç illegal faaliyetini açıkladı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa