29 Nisan 2015 22:50

Adalet ne zaman gelecek?

Paylaş

ABD’nin Maryland eyaleti Baltimore kentinde Siyah Freddie Gray’in gözaltında yaşamını yitirmesi sonrası patlak veren öfke büyüyerek devam ediyor. Baltimoreli gençler Gray’in ölümünün bardağı taşıran son damla olduğunu söyleyerek  ‘Adalet ne zaman gelecek’ diye soruyor. Baltimore’de  Gray’in cenaze töreni sonrası yaşanan öfke eylemlerinden sonra kentte polis yığınağı yapılmış ve OHAL ilan edilmişti. 

YÜKSEK YOKSULLUK

Baltimore aynı zamanda yoksulluk oranının yüksek olduğu kentlerin başında geliyor. 

25 bin kent sakini suyun özelleştirilmesinden dolayı, su kesintisiyle tehdit ediliyor. 

Kentte bulunan 85 bin okulun yüzde seksen dördünde düşük gelirli aileler yoğun olduğu için ücretsiz ya da indirimli öğle yemeği fiyatları geçerli. 

Freddie Gray’in komşusu, Gray’in yaşadığı bölgeyi ‘Baltimore Güneşi’ olarak adlandırdıklarını orada yaşayan yoksul gençlerin “Yoksulluk ve uyuşturucu çetelerinin baskıları altında” yaşan kurmaya çalıştıklarını belirtti. 

Eylemler boyunca yaşadıkları ayrımcılığı anlatan Baltimore gençleri aynı zamanda yaşadıkları yoksulluğa da vurgu yapıyorlar. CNN’e konuşan bir genç “Burada bir sürü evsiz insan var. İnsanların bir çoğu evlerinden atıldı. Şimdi biz taleplerimize dikkat çekiyoruz. İlla her köşede tekel olmak zorunda değil. Bu olaylar artık bardağı taşıran son damla oldu. İnsanlar gittikçe yoruluyor. Ne zaman adalet gelecek?” diye sordu.

BALTİMORE KUŞATMA ALTINDA

Baltimore şimdi sayıları 2 bini bulan Ulusal Muhafız Birlikleri ve diğer şehirlerden getirilen 1000 kadar yerel polis tarafından bir kuşatma altında. Baltimore kentinin bağlı olduğu Maryland Valisi kentte bir olağan üstü hal durumunun olmadığını iddia etse de yaşananlar tersini yalanlıyor. Ülkenin başkentine 40 mil ötede bulunan şehir, askeri araçlar, helikopterler ve ağır silahlı askerler tarafından işgal edilmiş durumda. 
Kentin bağlı olduğu Maryland Eyaletinin Valisi Larry Hogan, kentte Ulusal Muhafız güçlerinin konuşlandırması kararının “son çare” olarak alındığını iddia etti. 

Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake ise “Bu gece gördüğümüz yıkım çok üzücü... Adalet isteyen kişilerin barışçı gösterileriyle şiddeti kışkırtmak isteyen haydutlar arasında bir fark olduğu gayet açık. Durumun kontrol altına alınması için eldeki tüm kaynaklar kullanılıyor.” dedi.
Pazartesi öğleden sonra başlayan eylemlerden bu yana, 300’den fazla genç tutuklandı. Polis şiddeti ise eylemleri bastırmak için hat sahaya ulaştı. Hatta şehre Afganistan ve diğer savaş bölgelerinden dönen MRAP (Mayına Dayanıklı Korumalı Araçlar) getirildi ve eylemleri bastırmak için kullanıldı. 
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Pertek’te işçiler hukuk mücadelesini kazandı

SONRAKİ HABER

Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi: Çok geç olmadan harekete geçin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa