29 Nisan 2015 21:13

İstense katiller bulunabilirdi

Faili meçhul cinayete kurban giden Tüm Bel Sen yöneticisi İkram Mihyaz soruşturmasının zaman aşımına uğratılarak düşürülmesine tepki gösterildi.

Paylaş

Faili meçhul cinayete kurban giden Tüm Bel Sen yöneticisi İkram Mihyaz soruşturmasının zaman aşımına uğratılarak düşürülmesine tepki gösterildi. 

Bugün Tüm Bel Sen İzmir Şubeleri ve TÜM Bel Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamalarda Mihyaz’ın katillerinin, emri verenlerin istenildiği taktirde çok rahat bulunabilecekken yıllardır bir arpa boyu yol alınmadığı vurgulandı. Kamu emekçileri, Mihyaz’ın katledilmesinin insanlık suçu olduğunu belirterek yargılamanın devam etmesini istedi. 5 Temmuz 1994 tarihinde İzmir Balçova Belediyesindeki işine giderken kaçırılarak katledilen Tüm Bel Sen Kurucu Üyesi ve İzmir 2 No’lu Şube Onursal Başkanı İkram Mihyaz’ı öldürenler hakkında yürütülen soruşturma 20 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatıldı. Delil olarak saklanan sendikacının üzerinden çıkan kanlı gömlek de zaman aşımı ve ‘ekonomik değeri’ olmadığı gerekçesiyle imha edilecek. 

‘SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ’

Mihyaz için İzmir’de Tüm Bel Sen İzmir Şubeleri tarafından sendika binasında basın toplantısı düzenlendi. Burada konuşan İkram Mihyaz’ın eşi Azize Mihyaz gömleğin kendisine verilmesini isteyerek “Yargılamanın sonucu böyle olmamalıydı. Ucuz bir insan değildi o” dedi. Şubeler adına basın açıklamasını okuyan 2 No’lu Şube Başkanı Faruk Vergili de, İkram Mihyaz’ın sendikal alandaki mücadelelerine değinerek “Nerede sendikal ya da demokratik eylem ve etkinlik varsa İkram Mihyaz hep oradaydı, hep en öndeydi. O sendikal mücadele ile demokrasi mücadelesinin birbirinden kopmaz bağlarla bağlı olduğuna inanır ve bunun çabası içinde olurdu. İkram Mihyaz bir emekçiydi” dedi. Yargılamanın devam etmesi ve kanlı gömleğin aileye verilmesi için İzmir Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunduklarını ifade eden Vergili şunları söyledi: “ İkram arkadaşımızın failleri bulunana kadar fiili ve meşru alanda eylem ve etkinliklerimizle sürecin takipçisi olacağız.”  

‘AİHM’E GİDECEĞİZ’

Tüm Bel-Sen Genel Merkezinden yapılan açıklamada da, Mihyaz’ın Tüm Bel-Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanlığını yürütmesi ve aynı zamanda İHD üyesi olmasından rahatsız olanların sendikasının genel merkez kongresinden dönen Mihyaz’ı kaçırarak öldürdüğü kaydedildi. Ailesinin, avukatlarının ve sendikanın 20 yıllık mücadelesine rağmen herhangi bir hukuki gelişme olmadığı ifade edilen açıklamada, “Yıllardır bir arpa boyu yol almayan  İzmir Cumhuriyet Savcılığı, geçtiğimiz günlerde zaman aşımı gerekçesiyle İkram’ın katillerinin yargılanmasına son verdi” denildi. Açıklamada hukuksal alanda Anayasa Mahkemesi ve AİHM’ye kadar sürecin takipçisi olunacağı ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Nükleer için Akdeniz fokları öldürülüyor

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa