29 Nisan 2015 15:09

'YPJ/YPG'lilerin tutuklanması hukuk dışı'

IŞİD'in saldırıları sonucunda yaralanan YPG ve YPJ'lilerin tedavi için geldikleri Türkiye'de tutuklanması, Diyar TUHAD-DER üyeleri tarafından Diyarbakır Cezaevi önünde protesto edildi.

Paylaş

Kobanê'de, IŞİD saldırıları sonucunda yaralanan ve tedavi için Türkiye'ye getirilen YPG/YPJ'lilerin tutuklanması, Diyar TUHAD-DER'in öncülüğünde yapılan eylemle protesto edildi. Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde yapılan açıklamaya, tutuklu yakınları, HDP Diyarbakır milletvekili adaylarından Nursel Aydoğan ve Edip Berk ile bazı kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yurttaş katıldı. 

Açıklama yapan Diyar TUYAD-DER Eşbaşkanı Mahmut Deviren, IŞİD'e karşı insanlık mücadelesini yürütürken yaralanan YPG/YPJ'lilerin tutuklanması ile Türkiye'nin, Rojava'da yaşanan insanlık savaşında kimin safında yer aldığını açıkça göstermiş olduğunu dile getirdi. 

HDP Diyarbakır Adayı Nursel Aydoğan, "Kobanê'den Türkiye'ye gelen yaralılar, mesleklerine sadık hekimler sayesinde kurtulmuştur. AKP hükümetini buradan uyarıyoruz. Bu ayrımcı devlet politikalarında vazgeçin" dedi. 

Türkiye'deki hasta tutsakların durumuna da değinen Aydoğan, hasta tutukların çözüm sürecinde pazarlık konusu yapılmamasını istemeyerek, serbest bırakılmasını istedi. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

DBP Dersim Eş Başkanı tutuklandı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır Büyükşehir: Toplumda şaibe yaratılmaya çalışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...