04 Ağustos 2011 09:24

Shell tazminat ödeyecek

PETROL tekeli Shell, Nijerya’nın Delta bölgesinde üç yıl önce meydana gelen iki büyük petrol sızıntısıyla ilgili tazminat ödemeyi kabul etti. Ogoniland’deki Mangrov bataklıklarının ham petrole bulanmasına neden olay yüzünden, Shell yüz milyonlarca dolar tazminat ödemek durumunda kalabilir.Shell, yaptığı a&cce

Shell tazminat ödeyecek

Paylaş

PETROL tekeli Shell, Nijerya’nın Delta bölgesinde üç yıl önce meydana gelen iki büyük petrol sızıntısıyla ilgili tazminat ödemeyi kabul etti. Ogoniland’deki Mangrov bataklıklarının ham petrole bulanmasına neden olay yüzünden, Shell yüz milyonlarca dolar tazminat ödemek durumunda kalabilir.

Shell, yaptığı açıklamada sızıntının kendi ekipmanlarındaki bir arızadan çıktığını doğrulayarak, daha önce ortaya atılan petrol çalma veya sabotaj iddialarının asılsız olduğunu belirtti. Sızıntının olduğu Mangrov bataklıkları çevresinde yaşayan Bodo halkının avukatları, davanın Shell’e yüz milyonlarca dolara mal olabileceğini düşünüyor. Bölgede 65 bin kişinin balıkçılık ile geçindiği kaydedildi. Bölgeyi temizlemek ve geçim kaynağı zarar görenlerin masraflarını karşılamak üzere bu davanın Shell’e maliyetinin 100 milyon dolardan fazla olacağı tahmin ediliyor.

Uzmanlar bu sızıntıların Alaska’da 1989’da yaşanan Exxon Valdez felaketi kadar büyük çapta olduğunu düşünüyor. Guardian gazetesi de 45 milyon metreküp petrolün bölgedeki kıyı şeridini kirlettiğini öne sürmüştü. Shell ise şimdiye kadar 180 bin metreküpün altında petrol sızıntısı olduğu söylüyor.

Geçim kaynağı balıkçılık olan Bodo köylü halkı, 2008 ve 2009 yıllarındaki sızıntıların, çevreye ve geçim kaynaklarına zarar verdiğini gerekçe göstererek dava açmıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Sol Meydanı için mücadele sürüyor

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa