29 Nisan 2015 04:56

Alan tartışmasına karşı işçilerin birliği

Paylaş

Ertuğrul KURU
İstanbul

İşçi ve emekçiler konfederasyonların 1 Mayıs için gündeme getirdikleri alan tartışmalarına karşı talepleri için tabanda birlik sağlamak için harekete geçti. Gaziosmanpaşa’da örgütlü olan fabrikaların temsilcileri 30 Nisan Perşembe günü saat 17.30’da Küçükköy Elmabahçesi sanayi bölgesinde bulunan Sanko önünde kutlama yapma kararı aldı.İşçiler, hükümetin dayatmalarına, taşeronlaştırmaya, ucuz ve köleci çalıştırılma koşullarına karşı taleplerini haykıracaklarını bildirdiler. 

Sultangazi temizlik işçilerini temsilen konuşan Belediye-İş temsilcisi binlerce taşeron işçinin asgari ücretle ve ağır koşullarda çalıştığını anlatarak “Küçük bahanelerle işten atılıyorlar. Örneğin temizlik işçisi sokakta yerleri süpürürken içtiği sigara bile bahane ediliyor. İşten kaytarıyorsun diye işine son veriliyor” dedi.  Konfederasyonları Türk-İş’in Zonguldak’ta merkezi kutlama yapmasına tepki gösteren temsilci, buna karşı 30 Nisan’da yerelde kutlama yapacaklarını bildirdi. Seçimlere de dikkat çeken temsilci, koşulların giderek ağırlaşması nedeniyle CHP, AKP, MHP gibi partilerin inandırıcılığının kalmadığını söyledi. 

HER YER 1 MAYIS

Sultangazi Tes-İş 1 No’lu Şube Temsilcisi Sedat Yeşilköy de “Türk-İş’in Zonguldak kararını tanımıyoruz. 30 Nisan’da yerelimizdeyiz” dedi. Yaşanan sorunlara karşı mücadelenin işyerlerinde sürmesi gerektiğini belirten Yeşilköy, “Türk-İş’in, bizlerin görüşlerini dahi almadan uyguladığı tutumu kınıyoruz. 1 Mayıs alan tartışmasının yapılacağı değil, taleplerini haykıracağı yerdir. Her yer 1 Mayıs alanıdır” diye konuştu. 

Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı İzzet İldeş  de “İşçi nerdeyse bizler de oradayız” dedi. İldeş “İç Güvenlik Yasası’nın iptal edilmesi, eşitlik özgürlük taleplerinin karşılanması, hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet yağma ve talana karşı; eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm kamu hizmetlerinden eşit ve parasız olması; İş güvencesi, taşeron ve sözleşmeli çalışmaya son verilmesi, işçi ve kadın cinayetlerinin son bulması; eşit işe eşit ücret ve emperyalist saldırganlığa karşı barışı savunmak” için 30 Nisan’da yerel kutlamaya katılacaklarını bildirdi. 

EJOT IŞÇILERINDEN ÇAĞRI

MESS sözleşmesi kapsamında greve çıkan Birleşik Metal-İş Üyesi Küçükköy Ejot Tezmak fabrikası işçileri de yerel kutlamaya katılacak. Ejot işyeri temsilcisi İstanbul’da Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğunu ancak bu koşullarda Taksim’e sadece temsilci düzeyinde katılım sağlanabileceğini belirterek, yerel kutlamaya çağrı yaptı. 

KATILACAK KURUMLAR

Elmabahçesi’nde yapılacak kutlamaya katılacaklarını bildiren kurum ve temsilcilikler şunlar: “Ejot Tezmak fabrikası temsilcileri, Sultangazi BEDAŞ Tes-İş Temsilcileri, Eğitim Sen 4 No’lu Şube Temsilcileri, Sultangazi Belediyesi temizlik işçileri ve Belediye-İş 2 No’lu Şube Temsilcileri, GOP Tüm Bel-Sen İşyeri Temsilcileri, PTT Avrupa Yakası Şubesi işçileri.”

ÖNCEKİ HABER

Sırtımızdan trilyonları götürüyorlar ama işçiye değer veren yok!

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa