28 Nisan 2015 15:07

Batman’da AKP çatışması derinleşiyor!

Batman’da, geçtiğimiz günlerde AKP seçim bürosunda çıkan kavgada, Milletvekili Aday Adayı Nezir Nasıroğlu’yu silahla vurarak öldüren Hadi Özbek’in 2006 yılında 2 gerilla ve 11 yaşındaki kız kardeşi Mizgin Özbek’in askerler tarafından infaz edilmesi olayında yer aldığı ve bu olaydan sonra AKP Batman Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın yakın koruması olduğu iddia ediliyor. Batman’da AKP içindeki gerilim ise büyüyor.

Paylaş

Hasan YOLDAŞ

Batman’da, geçtiğimiz günlerde AKP seçim bürosunda çıkan kavgada, Milletvekili Aday Adayı Nezir Nasıroğlu’yu silahla vurarak öldüren Hadi Özbek’in 2006 yılında 2 gerilla ve 11 yaşındaki kız kardeşi Mizgin Özbek’in askerler tarafından infaz edilmesi olayında yer aldığı ve bu olaydan sonra AKP Batman Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın yakın koruması olduğu iddia ediliyor. Batman’da AKP içindeki gerilim ise büyüyor.

AKP’nin kentin tanınan ismi AKP Milletvekili Mehmet Emin Ekmen’i 2. sıradan aday göstermesiyle AKP içinde başlayan gerilimin ardından Ekmen partisinden istifa etmişti. Ekmen’in istifasının ardından 2. sıra milletvekili adayı olarak Ahmet İnal belirlendi. Daha önce de AKP’den milletvekilliği yapan İnal’ın ismi, Beşiri Müftüsü Hasan Aksoy’u bir yakınının tayini nedeniyle arayarak tehdit ettiği ses kaydıyla gündeme gelmişti.

Batman’da en son yaşanan olayda öldürülen, Abit Nasıroğlu, daha önce CHP’den milletvekili seçildikten sonra AKP’ye geçen ve genel seçimlerde AKP’den aday adayı olan Sinika Aşireti lideri Nezir Nasıroğlu’nun oğlu. Abit Nasıroğlu’nun Ahmet İnal’la başlayan tartışmanın ardından öldürüldüğü iddia edilirken, tetiği çeken Hadi Özbek’in İnal’ın akrabası ve yakın koruması olduğu öne sürülüyor. AKP seçim lokalinde meydana gelen olaydan önce, Nezir Nasıroğlu’nun amcası Nejat Nasıroğlu’nun evine 3 kez ses ve parça tesirli bomba atıldığı belirtiliyor. Abit Nasıroğlu’nun öldürüldüğü olayın ardından AKP’li yetkililer kavganın ‘alacak-verecek meselesi’ yüzünden çıktığını iddia etmişti. Ancak başka bir iddia ise adaylık sıralamasına ilişkin başlayan tartışmada, Ahmet İnal’ın yakınları ile tartışan Abit Nasıroğlu’nun, tartışma sırasında belindeki silahı çekip havaya 3-4 el ateş ettiği, ardından İnal’ın akrabaları tarafından kurşunlanarak öldürüldüğü yönünde.

TETİĞİ ÇEKEN HADİ ÖZBEK KİM?

Abit Nasıroğlu’yu öldüren kişi, 2006’da 2 PKK’li ile birlikte 11 yaşındaki kız kardeşi Mizgin Özbek’in askerler tarafından infaz edilmesi olayında yer aldığı iddia edilen Hadi Özbek. İddiaya göre Şehmus Değirmenci ve Halis Akbıyık adlı PKK gerillaları Sason’dan kent merkezine geçmek için Hadi Özbek’le ilişki kurdu. Özbek bu durumu askerlere bildirdi. PKK’liler dikkat çekmemek için Özbek’in, annesi ve kız kardeşi Mizgin Özbek’in de araca alınmasını istedi. Batman ile Sason ilçesi arasındaki Malabadi Köprüsü’ne yakın bir bölgede askerlerce yapılan operasyonda 2 PKK’li ile birlikte Mizgin Özbek de vurularak öldürüldü. Üzeri kapatılmak istenen olayı açığa çıkarmak için o dönem İnsan Hakları Derneği heyetine konuşan Hadi Özbek, ‘Korkuyorum. Her şeyi anlatamam. Tehdit ediliyorum’ dedi.

OLAY SONRASI AHMET İNAL’A KORUMA OLDU

Hadi Özbek, infaz olayından sonra bu seçimde AKP Milletvekili Adayı olarak belirlenen Ahmet İnal’ın yakın koruması oldu. Hadi Özbek, birlikte gözaltına alındıkları Şükrü Özbek ile çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. AKP Milletvekili Adayı Ahmet İnal’ın ise bu olaydan sonra bir daha kentte görülmediği belirtiliyor.

OĞLU ÖLDÜRÜLEN NASIROĞLU ÖFKELİ

Kentin güçlü isimlerinden Nezir Nasıroğlu’nun oğlunun öldürülmesinden sonra köyünde AKP’ye seçim bürosu dahi açtırmayacağını ve olayın peşini bırakmayacağını söylediği ifade ediliyor. Olayın ardından Hadi Özbek’in Hilal Mahallesi’nde bulunan babasının evi ise kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yaylım ateşine tutularak tarandı.

İSTİFALAR PEŞ PEŞE GELMEYE BAŞLADI

Gerilimin büyüdüğü AKP’de ardı ardına istifalar da gelmeye başladı. Uzun yıllardır AKP’de çeşitli kademelerde görev alan, ilçe ve il yönetim kurullarında başkan yardımcılığı görevlerinde bulunan AKP Batman Disiplin Kurulu Başkanı Adnan Günaydın partisinden istifa etti. Beşiri ilçesinde de bazı belediye meclis üyeleri AKP’den istifa ederek, HDP’ye geçti. Bu gelişmelerin ardından AKP, bakan ve milletvekilleriyle kente adeta çıkarma yaparak erimenin önüne geçmeye çalışıyor. Kentte AKP’liler arasındaki gerginlik ise sürüyor. (Batman/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

DTK 1 Mayıs için Batman’a çağırdı

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa