28 Nisan 2015 14:55

Afife Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

Afife Tiyatro Ödülleri Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle dağıtıldı. Bir ‘Afife klasiği’ olarak Korhan Abay’ın sunduğu törende tiyatro dünyasından çok sayıda oyuncu, yazar, yönetmen katılırken törende geçmişte yitirilen sanatçılar anıldı.

Paylaş

Afife Tiyatro Ödülleri Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle dağıtıldı. Bir ‘Afife klasiği’ olarak Korhan Abay’ın sunduğu törende tiyatro dünyasından çok sayıda oyuncu, yazar, yönetmen katılırken törende geçmişte yitirilen sanatçılar anıldı.

Şehir Tiyatroları’nın Bir Yaz Gecesi Rüyası, En İyi Prodüksiyon seçilirken, Genç Kuşak Yazar ödülü olan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü oyuncu ve yazar Firuze Engin aldı. Firuze Engin, ödülünü alırken “Babam dedi ki, oraya çıkarsan politik hiçbir şey söyleme tamam mı? Ama söyleyeceğim, hayatımızda çok kötü şeyler oluyor, çok masum insanların cenazelerini kaldırıyoruz her gün. Kamusal alanları elimizden alıyorlar, doğayı katlediyorlar. Ama biz iyi yürekli insanlarız ve bitmez bir ümit taşıyoruz. O yüzden artık şöyle hissediyorum; bu ümidi sahnede ya da sokakta, kalabalıklar içinde çıktığımız her yerde birbirimizle paylaşmalıyız. Bizler kibirle, açgözlülükle, faşizmle mücadele ede ede ede, artık hiçbir dilden, dinden, ırktan aşağılanmayacağı bir hayat kuruyoruz. O yüzden ümit kaybetmeden sanatta ve sokakta mücadeleye devam.” dedi.

Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nü alan Prof. Dr. Zeliha Berksoy, sanat hayatının 50. yılında olduğunu belirtti. Tiyatro sanatı ve oyunculuğu son yıllarda hırpalandığını ve sanattaki özgürlüğünün yıllardır ders verdiği konservatuar olduğuna dikkat çeken Berksoy, “Hoca sert şehir efsanesi, ben değilim, sanat zor” dedi.
İki Kişilik Yaz ile Yılın En Başarılı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Tuğrul Tülek “Biz bu ülkede nükleer santral istemiyoruz. “ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Bir Yaz Gecesi Rüyası Ödülü’nü  Şehir Tiyatroları adına Yiğit Sertdemir alırken,  “Yüzyıllık tiyatro Şehir Tiyatroları, bu sebeple Gogol 'un paltosu gibi bir kurum” dedi ve “Direnerek 100 yıl daha var olmaya devam edecek” diye sözlerine devam etti.

Ödül alanların listesi

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu: Bir Yaz Gecesi Rüyası (İBB Şehir Tiyatroları)
Yılın En Başarılı Yönetmeni: Alexander Popovski (Bir Yaz Gecesi Rüyası, İBB Şehir Tiyatroları)
Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu: Yavuz Şeker – Bir Yaz Gecesi Rüyası
Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu: Tomris İncer – Kral (Soytarım) Lear
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Aslı Yılmaz – Tesir
Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Tuğrul Tülek – İki Kişilik Yaz (Dot)
Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı: Edip Tepeli
Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı: Candan Seda Balaban – Kral (Soytarım) Lear
Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı: SvenJonke (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
Yılın En Başarılı Işık Tasarımı: Yakup Çartık (Hamlet Makinesi ve Hayvan Çiftliği)
Yılın En Başarılı Sahne Müziği: Orhan Enes Kuzu (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa)
Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü: Prof. Dr. Zeliha Berksoy
Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü: Firuze Engin
Yapı Kredi Özel Ödülü: Şahika Tekand. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

HSYK, tahliye kararı veren hakimler için soruşturma izni verdi

SONRAKİ HABER

AKP kongrelerinde halkın ekmeğini yemişler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa