28 Nisan 2015 08:27

Baltimore isyanının arkasındaki nedenler

Paylaş

ABD’nin Maryland eyaleti Baltimore kentinde Siyah Freddie Gray’in gözaltında yaşamını yitirmesi sonrası patlak veren öfke büyüyerek devam ediyor. Dün akşam Gray’in cenaze töreni sonrası yaşanan çatışmaların akabinde kentte olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eylemler, Ağustos ayında Ferguson'da Michael Brown'ın polis tarafından katledilmesi sonrası başlayan, benzer olaylarla birleşerek uzun süre devam eden ırkçılığa ve siyahlara yönelik polis şiddetine karşı eylemlerin bir devam olarak görülüyor.

SOSYAL EŞİTSİZLİK

ABD’nin ırkçılığa karşı mücadelede tanınmış isimlerinden Papaz Jesse Jackson, dün cenaze töreninde yaptığı konuşmada “Gray toplumdaki eşitsizliğin kurbanı oldu” diyerek Baltimore’da siyah halkın yaşadığı ekonomik sıkıntılara, yoksulluğa, işsizliğe dikkat çekmişti.

ACLU'DAN 5 MADDE

Amerikan Yurttaş Hakları Birliği (ACLU) de Baltimore’daki isyanın nedenlerine dair 5 çarpıcı noktaya dikkat çekti.

ACLU’nun yayınladığı 5 madde şöyle:
1-2010 ila 2014 arasında sadece Baltimore’da 31, Maryland eyaletinde 109 kişi polis tarafından öldürüldü.
2-Nüfusunun üçte biri siyah olan Maryland’de öldürülenlerin yüzde 69’u siyahtı.
3-Polisler, 109 olayın sadece 2’sinde yargılandı.
4-Maryland’de 140’ı aşkın kolluk kuvveti birimi olmasına rağmen bunların sivillerin ölümüyle sonuçlanan olaylara hangi koşullarda ve sıklıkta dahil olduğuna dair resmi bir araştırma yok.
5-Yaşamını yitirenlerden 41’i fiziksel ya da zihinsel sağlık sorunu, sakatlık ya da madde kullanımı belirtisi gösterdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Nişantaşı'da yine silah sesleri

SONRAKİ HABER

Emek ve Demokrasi Güçlerinden iki çocuğun öldüğü patlama ile ilgili açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa