27 Nisan 2015 22:20

Şakran'da soruşturma başlatılıyor

İzmir Cumhuriyet Savcısı Fatih Mehmet Öztürk ve Cezaevlerinden Sorumlu Savcı Güneş Okur'un Şakran Cezaevi'nde yaşanan hak gasplarına ilişkin soruşturma başlatacağı öğrenildi.

Paylaş

Şakran Cezaevi'nde 18 yaşından küçük 3 hamile çocuğun maruz kaldığı işkence iddiaları ile ilgili olarak yapılan haberler sonrası, İzmir Cumhuriyet Savcısı Fatih Mehmet Öztürk ve Cezaevleri'nden Sorumlu Savcı Güneş Okur ile görüşen HDP izmir Milletvkili Adayı Ertuğrul Kürkçü, savcıların kendisine, Şakran Cezaevi ile ilgili olarak kapsamlı bir soruşturma başlatacaklarını açıkladıklarını söyledi. Kürkçü ayrıca, çocuk tutukluların en fazla şikayetçi olduğu Gönül isimli gardiyanla ilgili de disiplin soruşturması başlatıldığını açıkladı.

Hamile çocukların cezaevlerindeki saldırı sonucu hamile olmadıklarını ve saldırı mağduru olmadıklarını öğrendiklerini belirten Kürkçü, "Her şeyden önce bir şiddet durumu var cezaevinde. Gönül adında bir gardiyan var çocukların en çok yakındıkları şiddet olaylarında adı geçen gardiyan. Çocuklara karşı zor kullanmada sınır bile tanımayan gardiyan bu. Bu gardiyan tarafından çocuklar dövülüyor. Savcılara bunları aktardık. Savcılar, Gönül gardiyanla ilgili olarak disiplin soruşturması başlatıldığını ilettiler. Yine savcılar, daha geniş kapsamlı bir soruşturma başlatacaklarını ve keyfi uygulamlara karşı hoş görü göstermeyeceklerini ifade ettiler" dedi.

Şakran Cezaevi'nde bir cezasızlık durumu yaşandığını belirten Kürkçü, bunda "devasa cezaevleri" payının büyük olduğunu belirterek, "En ufak bir şeyde şiddet kullanımı sıkça devreye giriyor. Çocuk yaştaki tutukluların kapalı infaz kurumlarında tutulması büyük sıkıntı. Burada aynı zamanda büyük mahkumların saldırısına açık hale geliyorlar" dedi. (İzmir/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş, son nefeste lider

SONRAKİ HABER

Özgür Gündem: Kesintiler sabotaj niteliğinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...