04 Ağustos 2011 09:03

Fas’tan Uçan Süpürge’ye ‘büyük ödül’

19-24 Eylül 2011 tarihleri arasında Fas’ta düzenlenecek olan 5. Salé Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında bu yıl büyük ödül Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğine verilecek.İki yılda bir yapılan ve titizlikle hazırlanan festival dünyaca ünlü sanatçıların katılımı ve

Fas’tan Uçan Süpürge’ye ‘büyük ödül’

Paylaş

19-24 Eylül 2011 tarihleri arasında Fas’ta düzenlenecek olan 5. Salé Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında bu yıl büyük ödül Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneğine verilecek.

İki yılda bir yapılan ve titizlikle hazırlanan festival dünyaca ünlü sanatçıların katılımı ve büyük jürisi ile 5. organizasyonuna hazırlanıyor. Festival yetkilileri bu yılın diğer yıllardan farkını dile getirirken,  5. festivalin “gelişme evresi” olarak adlandırıldığını vurguluyor.

Uçan Süpürge’ye verilen ödülün gerekçesinde; Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Türkiye’deki ilk kadın filmleri festivali olması,  toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yedinci sanatın olanaklarından yararlanarak kadınların yaşadığı ayrımcılıklara dikkat çekilmesi, giderek artan kadına yönelik şiddet ve çocuk yaşta evliliklere dikkat çekilmesi, toplumsal cinsiyet bilincinin oluşturmasına katkı, yerel ve ulusal kadın ağlarının geliştirilmesi ve Türkiye’deki önemli kadın haber sitelerinden biri olan www.ucansupurge.org ile kadınların görünür kılınmasına dikkat çekildi.

UMARIM TÜRKİYE’DEN DE ÖDÜL ALIRIZ

Ödülü almak üzere Fas’a davet edilen Uçan Süpürge Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güner; “Festival açılış gecesinde konuşma yapmam istendiğinde, Türkiye’deki kadın mücadelesini bilebildiğim kadarıyla yansıtmanın heyecanını şimdiden duydum. 15 yıldır Türkiye’nin başkenti Ankara’da bu festivali ayakta tutabilmenin inancıyla ülkemizde de bu tür ödülleri alabileceğimiz günler görebilmeyi umuyoruz.” dedi.

2004 yılında ilk kez izleyiciyle buluşan Salé Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin kültürel çeşitliliğe dikkat çeken filmlerini gösteriyor.

5. Salé Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında; uzun metraj film yarışması, Sahra Altı ülkelerinden filmler ve özel gösterimlere yer verilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bu filmde başrol dayanışmanın

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa