26 Nisan 2015 16:15

‘Bursa’daki mücadele ülkeye yayılmalı’

Paylaş

Bursa’da Türk Metal Sendikası ile Bosch fabrikası arasında imzalanan sözleşmenin kendilerine de uygulanması isteyen Renault, Tofaş, Çoşkunöz, Mako işçilerinin mücadelesi Çerkezköy metal işçileri yakından takip ediliyor. Bursa metal işçilerinin taleplerinin Çerkezköy’deki Türk Metal üyesi olan on bine yakın metal işçisinin de ortak talebi olduğunu belirten beyaz eşya üretim yapan BSH işçileri bu hareketin bütün ülkeye yayılması gerektiğini belirttiler.

Kendilerine hiç sorulmadan üç yıllık imzalanan sözleşmeden dolayı çok büyük kayıplarının olduğunu, Türk Metal Sendikası’na karşı hiçbir güvenlerinin kalmadığını söyleyen metal işçileri, o dönem kendi aralarında birliklerinin olmadığından dolayı ses çıkaramadıklarını dile getirdiler. BSH işçilerinin, gelişmelerden yeni yeni haberdar olmaya başladığını, fabrikada bir sessizlik hakim olsa da Bursa’da eylemler devam ettikçe Çerkezköy’de BSH, Arçelik ve Hema işçilerinin de tepkilerini göstereceğini ifade ettiler.

Yıllar önce Çerkezköy’de iş arayanların girmek için can attığı BSH Fabrikası’nda bugün işçiler iş koşullarının gittikçe ağırlaşması ve ücretlerin erimesinden dolayı kendileri ayrılmak istiyor. 
Çalışma temposu sürekli hızlandığından dolayı işçiler içinde bel ve boyun fıtığı olmayan nerede ise işçi kalmadı. Rahatsızlanan işçilerin göze batmamak için doktora bile çıkmadan acı içinde çalışıyor. Ortalama ücretlerin ise sürekli eriyerek nerede ise asgari ücret düzeyine geriledi. İşçilerin bu hale gelmesinde Türk Metal Sendikası’nın büyük rolü olduğundan işçiler içinde hiçbir itibarının kalmadığını ama baskı ve korku ile işçilerin sindirildiğini anlatan BSH işçileri korku duvarının yıkılması için Bursa’da ki mücadelenin başarıya ulaşması gerektiğinin bilincinde. 

Ama aynı zamanda bu mücadelenin kazanılması için kendilerine de görev düştüğünün de farkındalar. Bu davanın her yerdeki işçilerin davası olduğunu söyleyen işçiler kendilerinin de destek verilerek kazanılacağını ama BSH’ta korkudan dolayı işçilerin kendi arasında fısıltı şeklinde konuştuklarını belirtiyorlar. (Çerkezköy/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Metal işçileri: Bugüne kadar dişimizi sıktık, artık yeter!

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa