26 Nisan 2015 11:04

Nepal depreminde ölü sayısı 2 bine yaklaştı

Paylaş

Nepal'de meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı bin 931'e yükseldi. Nepal'e uluslararası alanda yardım yağarken, halen süren enkaz kaldırma çalışmaları sonunda ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 

Dün 7,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan Nepal'de hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bine yaklaştı. Dün gece 900'den fazla kişinin cesedine ulaştıklarını açıklayan Nepalli yetkililer, son olarak ölü sayısının bin 931 olarak bildirirken, halen enkaz altından canlı bulmayı umduklarını ve havanın da soğuk olması nedeni ile arama kurtarma çalışmalarında zamanla yarıştıklarını söyledi. Bir süredir uzmanların, büyük çaplı bir deprem olacağına dair uyarılarda bulunduğu Nepal'e tüm dünyadan gerek arama kurtarma, gerekse acil yardım malzemeleri yardımı yağarken, Nepal halkı ise dün geceyi soğuğa rağmen sokakta geçirdi. 

ARTÇI ŞOKLAR SÜRÜYOR

En az 4 bin 700 kişinin yaralandığı depremde sadece başkent Katmandu'da ölenlerin sayısının 721'ye yükseldiği belirtildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'ne göre gece boyunca 12 artçı şok meydana geldi ve dün sabaha karşı ise 6,6 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi.

Komşu ülkeler Hindistan ve Bangladeş'te de hissedilen ve can ve mal kaybına neden olan deprem nedeni ile 35'i Hindistan'da, 12'si Tibet'te ve 2'si Bangladeş'te olmak üzere 49 kişi hayatını kaybederken çok sayıda binanın da yıkıldığı öğrenildi. Son 80 yılın en büyük felaketi olarak ifade edilen ve olağanüstü hal ilan edilen Nepal'de, deprem nedeni ile yollar trafiğe kapandı, telefon hizmetleri durma noktasına geldi, Katmandu'daki uluslararası havaalanı uçuşları durduruldu. 

18 DAĞCI ÇIĞ ALTINDA HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan depremin hemen ardından Everest'te de yaşanan çığ faciası nedeni ile Everest'e tırmanan 18 dağcı çığ altında kalarak yaşamını yitirdi, 61 dağcı ise 22'si ağır olmak üzere yaralı olarak kurtarıldı. Çığ altında hayatını kaybeden dağcılardan biri de Google yöneticilerinden Dan Fredinburg olurken, 3 Google çalışanı ise kurtarılanlar arasındaydı. Bölgede halen arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Google yöneticisi Fredinburg, çevreye duyarlı kampanyalar yürütmesi ile de tanınıyordu. Nepal'e yardım eden yüzlerce kuruluş arasında yer alan Google da arama kurtarma çalışmaları için 1 milyon Dolar sözü verdi. 

Öte yandan UNESCO da Nepal'de tarihi eserlerin de depremden olumsuz etkilendiğini ve bu eserlerin onarımı için ülkeye gereken tüm yardımı yapacaklarını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'HDP'nin vicdani ret hakkını tanıması diğer partilere de örnek olmalı'

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...