26 Nisan 2015 08:54

Almanya tereddütlü çünkü silah kardeşliği sürüyor

AlmanSol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen Alman hükümetinin ‘soykırım’ ifadesini kullanırken tereddüt etmesinin nedenini Osmanlı’dan beri süre gelen Almanya- Türkiye silah kardeşliğine bağladı.

Paylaş

Çağrı SARI 
İstanbul

Almanya Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen Alman hükümetinin ‘soykırım’ ifadesini kullanırken tereddüt etmesinin nedenini Osmanlı’dan beri süre gelen Almanya- Türkiye silah kardeşliğine bağladı. 

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Ermeni Soykırımı’nı “soykırım” olarak nitelendirmesinin ardından Federal Parlamento’da ‘Ermeni Soykırımı’nın tanınmasıyla ilgili tasarının görüşüldüğü toplantıda Parlamento Başkanı Norbert Lammert de “soykırım” ifadesini kullandı. Hükümet ve muhalefet de Parlamentoya verdiği önergelerinde soykırım kavramına vurgu yaptı. Ancak önergelerde ortaklaşma sağlanamadı.

Üç önerge Dışişleri Komisyonuna gönderildi. Meclise gelecek yeni önergede soykırımın daha net ifade edilmesi istenildi. Tüm bu süreci gazetemize değerlendiren Alman Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen, Sol Parti grubu olarak sundukları önergede soykırımda sadece Osmanlı hükümetinin değil Almanya’nın da çok büyük bir rol oynadığını ortaya koyduklarını anlattı.  Kendi verdikleri önergelerin ardından Mecliste grubu olan diğer partilerin de önerge sunduğunu ancak Hükümet partilerinin ‘soykırım’ kelimesini kullanırken epey temkinli davrandığını söyleyen Dağdelen, Almanya hükümetini oluşturan partilerin ‘soykırım’ demesinde, Papa’nın soykırım ifadesini kullanmasının etkili olduğunu söyledi. 

SURİYE POLİTİKASI, PATRİYOTLAR...

Almanya  hükümetine ‘Soykırım’ ı dolambaçlı yollardan kullanma eleştirilerini yönelten Dağdelen, “Hükümet korkunç vahşet yaşandı” falan diyor. Almanya bu soykırımdaki sorumluluğunu çok da üzerine almama gayretinde. Neden? Çünkü Almanya ve Türkiye arasında Osmanlı’dan beri gelen silah kardeşliği devam ediyor. Mesela, Suriye politikası, Patriyotlar, Alman askerleri Erdoğan’ın dış politikasını desteklemesi bunlar örnek olarak sunulabilir” dedi. 

Her şeye rağmen soykırım ifadesinin kullanılmasını önemsediklerini belirten Sevim Dağdelen, “Biz yolun başlangıcındayız. İlk defa, geniş kapsamlı bir şekilde Cumhurbaşkanlığı, parlamento ve hükümet bu konuyu ele aldı. Yüzleşmeye dair ifadeler kullanıldı. Daha önümüzde uzun bir yol var ama ilk adım atıldı. Önümüzdeki dönemde de çalışmalar olacaktır. Burada kalınmaması gerekir. Alman-Ermeni dostluğuna dair adımlar atılmalı. Diaspora ile ortak çalışma içerisine girilmeli. Örneğin Alman- Ermeni vakfı kurulabilir, Alman gençleri için değiş tokuş programları uygulanabilir. Ortak araştırmalar yapılabilir” dedi. 

TÜRKİYE HALKLARI DAHA İLERİ

Soykırımın 100. yılında Türkiye hükümeti tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ettiğini belirten Sevim Dağdelen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve AKP

Hükümetinin milliyetçi, şoven gerçekten tamamen uzaklaşmış bir politika yürüttüğü gözlemlediklerini söyledi. Kullanılan dilin geleceğe dönük barış, kardeşlik ve sevgi dili olmadığını belirten Dağdelen “Zehir gibi politika yapıyorlar. Özellikle komşu olan Türkiye- Ermeni ilişkilerin bu denli soğuk olmaması gerekir. Uluslararası ilişkiler için de çok kötü bir durum. Bu inatçı politikalardan derhal dönmeleri gerekiyor” dedi. Sevim Dağdelen, Türkiye halklarının da Hükümetten çok daha ileri adımlar attığını belirterek “Bunu Taksim’de, soykırımda kaybedilenleri anan binlerce insanı görünce anlayabiliyorsunuz” dedi. “10 yıl önce soykırımı konuşmak anmalar yapmak çok daha zordu” diyen Dağdelen bu değişimin yaşanmasının umut verici olduğunu söyledi.  

ÖNCEKİ HABER

Mezopotamya Dans 10 yılını geride bıraktı

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa