25 Nisan 2015 18:33

BM’den yeni Cenevre girişimi

Paylaş

Birleşmiş Milletler, Suriye’de iç savaşı sonlandırmak hedefiyle ayrı ayrı görüşmeler yapmak üzere muhalefet ve rejimi mayıs ayında Cenevre’ye davet etti. Toplantılara ‘büyük devletler’ ve İran da davetli. De Mistura diyalog sonuçlarını BM Sekreteri Moon’a Cenevre Bildirgesi’nin 3’üncü yıl dönümüne denk gelen 30 Haziran’da sunmayı hedefliyor. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura Suriye rejimini ve muhalefetini mayıs ayında Cenevre’de yapılması planlanan görüşmelere çağırdı.

BM Sözcüsü Ahmed Fevzi, dört ila altı hafta arası bir sürede gerçekleşmesinin planlandığını belirtti.
Fevzi’ye göre, görüşmeler İsviçre’nin Cenevre kentinde taraflarla ayrı ayrı yürütülecek.

Sözcü, görüşmelerin sade bir şekilde gerçekleşeceğini sürecin sonunda büyük bir toplantı düşünülmediğini ifade ederek, beklentilerin yüksek tutulması gerektiğini sinyalini verdi.

Fevzi, görüşmelere,  Suriyeli tarafların yanı sıra ‘büyük devletlerin’ ve ‘bölgesel aktörlerin’ de davet edildiğini ancak ‘terör örgütü’ olarak nitelendirilen IŞİD veya Nusra Cephesi’nin diyaloga dahil edilmeyeceğine dikkat çekti.

İRAN DA DAVETLİ

Fevzi, De Mistura’nın görüşmelerin sonuçlarını BM Genel Sekreterine Cenevre Bildirgesi’nin 3’üncü yıldönümüne denk gelen 30 Haziran’da sunmayı hedeflediğini belirtti. Reuters’e konuşan bazı diplomatlar, Mistura’nın başaracağından şüphe duyduklarını belirtirken Rusya, görüşmelerin IŞİD’e karşı birlik ve ardından geçici bir siyasi süreçle sonuçlanacağını umduğunu ifade etti. Fevzi İran’ın da Cenevre görüşmelerine davetli olduğunu da açıkladı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Yemen’e Salih’ten çözüm önerisi

SONRAKİ HABER

HDP, kadın istihdamı için araştırma önergesi verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa