25 Nisan 2015 16:51

YPG: Kobanê ve Til Temir'deki IŞİD saldırıları püskürtüldü

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Til Temir'de IŞİD saldırılarının püskürtüldüğünü ve çatışmalarda bazı stratejik tepelerin ele geçirildiğini açıkladı.

Paylaş

YPG Basın Merkezi, Kobanê ve Til Temir bölgelerinde IŞİD'in artan saldırıları sonucunda yaşanan çatışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

IŞİD saldırıları sonucunda Kobanê'nin güney ve güneybatısında şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi: "Çete gruplarının dün sabah saatlerinde Kobanê'nin güneydoğusunda bulunan Til Ebrê ve Girê Sor alanlarına saldırması ardından başlayan çatışmalar, dün öğlenden sonra sonlanmıştır. Çatışmaların bitmesi ardından güçlerimiz alanda bir operasyon başlatmıştır. Zerkotek köyü ve çevresinde tamamlanan operasyon Til Ebrê ve Girê Sor alanlarında devam etmektedir.

Fedai duruşlarıyla çete saldırılarının püskürtülmesinde önemli rol oynayan 6 yoldaşımız ve 1 Burkan El-Fırat savaşçısı yoldaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır."

Kobanê'nin güneyinde de IŞİD'in iki ayrı noktada saldırı düzenlediğine yer verilen açıklamada, "Güçlerimizin Sina köyü kavşağındaki noktalarını hedefleyen ilk saldırı şiddetli çatışmalar ardından püskürtülmüştür. Bu alandaki çatışmalarda tespit edilen 9 çete üyesi öldürülmüştür. Güçlerimiz bu alanda çetelere ait 5 adet kaleşnikof ve 1.500 kaleşnikof mermisi, 2 adet B7 roketatar, 1 adet BKC, 24 adet şarjor, 13 adet elbombası ve 6 raxt ele geçirmiştir" denildi.

YPG, Metrês köyüne yönelik dün öğlenden sonra düzenlenen saldırı ardından başlayan çatışmaların bugün sabah saatlerine dek aralıksız bir şekilde devam ettiğini de bildirdi. 

Yoğun ve şiddetli çatışmalar ardından bu IŞİD saldırısının püskürtüldüğü kaydedilen açıklamanın devamında, "7 çete üyesinin öldürüldüğü bu çatışmalar ardından çete grupları alandan kaçmak zorunda kalmıştır. Güçlerimiz bu alanda 2 çete cenazesiyle birlikte çetelere ait 2 adet kaleşnikof, 400 kaleşnikof mermisi, 1 adet Bruno tüfek, 10 adet şarjör ve 1 el bombası ele geçirmiştir" ifadeleri kullanıldı.

TİL TEMİR'DE IŞİD SALDIRILARI PÜSKÜRTÜLDÜ 

YPG Basın Merkezi, Cizîrê Kantonu'nun batı sınır hattında YPG güçleri ile IŞİD arasında yaşanan çatışmaların devam ettiğini ve DAİŞ çetelerinin 5 büyük saldırısının püskürtüldüğünü açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi: "Dün gece güçlerimiz DAİŞ çetelerinin denetiminde bulunan iki ayrı stratejik tepeye yönelik bir operasyon düzenlemiştir. Til Temir'in 17 km batısında bulunan taş ocakları bölgesinde bulunan tepeler kısa sürede çetelerden temizlenerek özgürleştirilmiştir. Güçlerimizin tepeleri ele geçirmesi ardından gece boyunca çete grupları tepeleri geri almak için 2 saldırı düzenlemiştir. Bugün sabah saatlerinde de çete grupları zırhlı araç ve ağır silah desteğinde aynı bölgede 3 ayrı büyük saldırı düzenlemiştir. Tüm saldırıları püskürtülen çetelere ağır darbeler vurulmuştur." (Kobanê/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cizre'de 2 çocuk gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa