Emekli-Sen

Emekli-Sen'den Türkiye'nin AİHM savunmasına tepki

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, sendikaları hakkında açılan kapatma davasının AİHM'in gündemine alınmasına ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.Beysülen, AİHM'in davalarını gündeme aldığını ve 21 Mayıs tarihinde Türkiye'den savunma istediğini hatırlatarak, devletin sunduğu savunmanın ar

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, sendikaları hakkında açılan kapatma davasının AİHM'in gündemine alınmasına ilişkin genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Beysülen, AİHM'in davalarını gündeme aldığını ve 21 Mayıs tarihinde Türkiye'den savunma istediğini hatırlatarak, devletin sunduğu savunmanın ardından da kendilerinden savunma istendiğini söyledi. Beysülen, AKP hükümetinin "İleri demokrasi" söylemini sürekli kullandığını, ancak yaşananların bunun ile ilgisinin olmadığını ifade etti. Türkiye'nin yaptığı savunmada Anayasa'nın 51. maddesini örnek gösterdiğini ve buna dayanarak emeklilerin sendika kuramayacağını ileri sürdüğünü belirten Beysülen, "Yasalara göre sendikalar izin alınarak kurulmaz. Kaldı ki uluslararası sözleşmeler daha üstündür. Tüm bunları görmeyen devlet, Anayasa'nın 51. maddesinde emekli kelimesinin geçmemesine sığınıyor. Ancak o maddede 'emekliler sendika kuramaz' diye bir şeyde yok" dedi. 12 Eylül Anayasası ile sendikal yasalardaki anti demokratik düzenlemelerin devam ettiğini belirten Beysülen, Türkiye'nin sendikalaşmanın önündeki engellerden dolayı, ILO tarafından dünyanın en geri ülkeleri ile birlikte "kara listeye" alındığını dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net