24 Nisan 2015 16:44

Devlet, cenazelere tahammül edemedi

Paylaş

Kobanê'de IŞİD’e karşı savaş sürerken, Türkiye’ye de her gün Kürt gençlerinin cenazeleri geliyor. Önceki gün de Diyarbakır, Muş ve Erzurum’da IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitirenler toprağa verildi. AKP Hükümeti IŞİD’e verdiği destekle anılırken, polis de yine cenazelere saldırdı.
Kobanê’de 21 Nisan’da çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG’li Ramazan Varli’nin (Şervan Elvendi) cenazesi, Diyarbakır’da Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Annesinin isteği üzerine Varli’nin mezarına beyaz tülbent kondu. 

Kobanê’de yaşamını yitiren YPG savaşçısı Serkan Çokşen’in (Sidar Çekdar) cenazesinin Muş’un Malazgirt ilçesine getirilmesinin ardından polis cenazeyi karşılayan halka saldırdı. Çıkan olaylarda bir kişi, polisin attığı gaz kapsülüyle yaralandı. Polis saldırısına rağmen binlerce kişi Çokşen’in cenazesini alarak doğduğu köy olan Tatargazi’ye getirrek toprağa verdi. 

Serêkaniyê’de 17 Nisan’da trafik kazasında hayatını kaybeden YPG komutanlarından İlham Güzeler’in (Şoreş Xınıs) cenazesi ise Erzurum’un Hınıs ilçesinde toprağa verildi. Yüzlerce araçlık konvoy ile Varto çıkışında karşılanan cenaze, Hınıs girişinde çok sayıda zırhlı araçla yolu kapatan polis ve askerlerce durduruldu. Erzurum Valiliği’nin kararını gerekçe gösteren polisler, cenazenin ilçeye girişine izin vermedi. Polise barikatını aşan kitle, gaz bombası ve tazyikli suya aldırış etmeden, cenazeyi Güzeler’in köyü olan Pınarköy’e getirerek toprağa verdi. 

Aynı kazada yaşamını yitiren 3 YPG’liden biri olan Mustafa Karacadağ’ın (Rustem Amed) cenazesi de binlerce kişi tarafından Diyarbakır’da defnedildi. 

TAZİYEYE SALDIRI GİRİŞİMİ

Kobanê’de IŞİD’e karşı savaşırken yaşamını yitiren ve cenazesi önceki gün Van’da toprağa verilen YPG’li Mazlum Aşkan (Canser Cempiri) için Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde kurulan taziye çadırı polislerce kaldırılmak  istendi. Çadırın bulunduğu sokağa gelen polis, kendilerine engel olmak isteyen gençlere tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Polise taşlarla karşılık veren gençler, çadırın bulunduğu yere çıkan bütün yolları barikatlarla kapattarak, polisin girişini engelledi. Olay yerine gelen HDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve DBP Van il eşbaşkanlarının yaptığı görüşmenin ardından polisler mahalleden ayrıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yargı, polis cinayetine ‘kusursuz’ dedi!

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu yarın görevi devralıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa