24 Nisan 2015 16:26

Bir ayda 182 bin kişi işiz kaldı

Ekonomide daralma istihdamı da vurdu. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) verileri son 4 ayda 103 bin esnaf kepenk kapadığını; buna bağlı olarak ocak döneminde 182 bin kişi işsiz kaldığını ortaya koydu.

Paylaş

Ekonomide daralma istihdamı da vurdu. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) verileri son 4 ayda 103 bin esnaf kepenk kapadığını; buna bağlı olarak ocak döneminde 182 bin kişi işsiz kaldığını ortaya koydu.

Sanayide çarkların yavaşlaması piyasadaki hareketliliği azaltıyor. Piyasanın bozulmasıyla işsizler çalışamazken, çalışanlar da işini kaybediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre bir ayda işini kaybeden kişi sayısı 182 bine ulaştı. 2014 Aralık döneminde 13 milyon 240 bin olan SGK kapsamındaki çalışan sayısı, 2015 ocak döneminde 13 milyon 58 bin kişiye düştü. 182 bin kişinin işini kaybetmesiyle devlet 82 milyon lira prim ve gelir kaybına uğradı. 

SGK VERİLERİ GERÇEĞİ GÖSTERDİ

Küçük esnaftaki kan kaybı da devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranlarını anket yoluyla tespit ederken SGK idari kayıtlar üzerinden sigortalı çalışan sayısını belirliyor. TÜİK’in verileri işsizliğin hızla yükseldiğini ortaya koydu. İşsizlik geçen yılın aynı dönemine göre bir puan artış göstererek 11.3’e çıktı. İşsiz sayısı bir yılda 454 bin kişi arttı. SGK’nin verileri ise tablonun daha vahim olduğunu gösteriyor. İşsizlik her ay yükselirken kayıtlı istihdam verilerinde sert düşüş yaşanıyor. Bir aylık süreçte sigortalı çalışan sayısının 182 bin kişi azalması, ekonominin yeni istihdam alanı oluşturamadığı gibi mevcut çalışanların da işini kaybettiğini gösteriyor.

DAHA DA KÖTÜ OLABİLİR

SGK verilerine göre ‘Ekonominin bel kemiği’ olarak ifade edilen küçük ve orta ölçekli esnaftaki kan kaybı da sürüyor. Esnaf ve çiftçi sayısındaki azalma dikkat çekiyor. Kepenk indiren esnafların sayısı her geçen gün artıyor. Son 4 aylık dönemde yaklaşık 103 bin esnafın kepenk indirdiği görülüyor. 2014 ekim ayında 2 milyon 924 bin olan esnaf sayısı, ocak ayında 2 milyon 821 bine geriledi. İşyerini kapatan küçük esnaf, istihdamdaki daralma nedeniyle iş bulmakta da güçlük çekiyor. Sayıları 5.8 milyona dayanan işsizler ordusuna katılıyor. Uzmanlar, küçük esnafın desteklenmesine yönelik ciddi adımlar atılmaması halinde tablonun önümüzdeki yıllarda çok daha kötüleşebileceğini belirtiyorlar. 
(İstanbul/CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

HDP LGBTİ Hakları Sözleşmesini imzaladı

SONRAKİ HABER

Gözaltında işkenceye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa