24 Nisan 2015 15:47

‘13 Mayıs mücadele günü olmalı’

Paylaş

Soma katliamında hayatını kaybeden 301 işçinin 52’si Soma ile sınır olan İzmir’in Kınık ilçesi köylerinden madenlere giden işçilerdi. Kınık’ta toplantı yapan madenciler katliamın yıl dönümünde Kınık’ta neler yapacaklarını değerlendirdiler.

Yöneticileri ve dernek başkanın da maden işçisi olduğu Kınık Anadolu Erenler Derneğinde yapılan toplantıda açılışı yapan Dernek Başkanı Ali Ayaydın katılan işçilerin önerilerini aldı. İşçiler, “13 Mayıs’ın iş cinayetlerine karşı mücadele günü olması için inisiyatif almalıyız” dedi.

10 kişilik bir komite kuran işçiler, bütün Kınık’ı bir araya getirmek için çalışacak. İşçiler, 12 Mayıs akşamı maden katliamında hayatını kaybeden aileleri ziyaret edecek. Ölen işçilerin mezarlarına karanfil koyacak, 13 Mayıs’ta Anadolu Erenler Derneğinde hayır yemeği verecek. Ayrıca 13 Mayıs’ı yas günü ilan edecek olan işçiler, ve Kınık’ta başta madenler olmak üzere bütün iş kollarında işe gitmeme çağrısı yapacak. Katliamın yaşandığı gün saat 15.15’te de Kınık Meydanı’nda toplanarak saygı duruşu ve basın açıklaması yapılacak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Adil yargılamaya Hükümet engeli

SONRAKİ HABER

Kırmıtlı Kuş Cenneti'nde tuzakla yapılan kuş katliamı tepki topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa