24 Nisan 2015 14:03

Erdoğan'dan 'üzüntü verici hadiseler' mesajı

Soykırımın yüzüncü yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen törene mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında soykırımı 'üzüntü verici hadiseler' olarak nitelendirdi.

Paylaş

Soykırımın yüzüncü yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen törene mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında soykırımı "üzüntü verici hadiseler" olarak nitelendirdi.

Soykırımın yüzüncü yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da mesaj gönderildi. Ermeni Kilisesi Başpiskoposu Aram Ateşyan ve Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili'ne hitaben kaleme alınan Erdoğan'ın mesajında soykırım, "üzüntü verici hadise" olarak nitelendirildi. Erdoğan, "Ermeni toplumunun geçmişte yaşadığı üzüntü verici hadiseleri bildiğimizi ve acınızı samimiyetle paylaştığımı bir kez daha ifade ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın mesajında , "Ermeni vatandaşlarımız için özel bir anlam taşıyan bu günde, Birinci Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden tüm Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarına ve torunlarına taziyelerimi sunuyorum. Osmanlı İmparatorluğu'na ve Cumhuriyetimize yaptıkları ekonomik, sosyal, kültürel, siyasi katkıları daima takdirle hatırladığımız Ermeni toplumunun, coğrafyamızın her köşesindeki hatıralarını güzel duygularla yâd ediyorum. Bu vesileyle, rahatsızlığı sebebiyle tedavi gören Patrik Sayın Mesrob Mutafyan'a da şifa temenni ediyorum. Değerli Ermeni vatandaşlarım, İnsanlığın en büyük felaketlerinden olan Birinci Dünya Savaşı'nda, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde de her milletten milyonlarca insan ebediyete intikal etti. Bu savaş sırasında, etnik ve dini kimliği ne olursa olsun, benzer şartlar altında hayatlarını yitiren Osmanlı vatandaşlarının tamamını da rahmetle ve hürmetle anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti devletini, bu acıları unutmadan ama bunlarla baş etmesini de bilerek kurmayı başardık. Bugün de, huzur, barış ve kardeşlik temelinde daha güzel günlere ulaşmak için, etnik ve dini kimliğine bakmaksızın, tüm vatandaşlarımızla, dostlarımızla birlikte çalışıyor, mücadele ediyoruz. Yüz yıl önce, ortak vatanımızı işgal için dünyanın dört bir yanından gelenlerin torunlarını, bugün, savaşı lanetlemek, barışı ve dostluğu yüceltmek için Çanakkale'de coşkuyla ağırlayabilen bir kültüre sahibiz. Ermeni toplumunun geçmişte yaşadığı üzüntü verici hadiseleri bildiğimizi ve acınızı samimiyetle paylaştığımı bir kez daha ifade ediyorum. Osmanlı Ermenilerinin dünyanın her yerindeki torunlarına gönül kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu da bilmenizi istiyorum. Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum" ifadelerine yer verildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale Çanakkalelilere yasak!

SONRAKİ HABER

Aliağa Belediyesinde işten atılan işçilerin ücret alacağı 3 ay sonra verilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa