24 Nisan 2015 05:30

Hollanda’nın sürprizi: Vitesse

Paylaş

Emre ÖZCAN

2014/2015 Hollanda Eredivisie’yi geçtiğimiz hafta kazandığı maç sonrasında PSV Eindhoven şampiyon olarak tamamlamış olabilir. Zaten kadroları her hattıyla rakiplerinden çok daha güçlüydü ve Memphis Depay gibi ligin açık ara en iyi oyuncusuna sahiplerdi. Dolayısıyla Ajax’ın gençler ordusuyla mücadele ettiği, Twente’nin aksadığı ve Feyenoord’un eski gücünde olmadığı bir ligde sezonun bitimine 3 hafta kala şampiyon olmaları fazlasıyla normaldi. 

ESKİSİ GİBİ DEĞİLLER

Ajax sezon boyunca Ricrdo Kishna, Davy Klaassen ve Anwar El-Ghazi gibi genç oyuncuların sırtında gitmenin bedelini ödedi. Zaman zaman PSV’ye karşı da örneğini gösterdikleri üzere çok iyi maçlar çıkardılar ama bunun tersini de fazlasıyla gösterdiler. Dolayısıyla istikrarsızdılar ve bu özellikleri Avrupa’ya da yansıdı. 

Feyenoord güçten düştü. Colin-Kazım Richards’ın zaman zaman sırtında taşıdığı bir takım haline geldi. Bunu onların performansını küçümsemek için yazmıyorum ama Türkiye’de üç farklı takımda kendisini ispat edememiş ve sıkıntılar yaşamış bir oyuncunun taşıdığı bir düzenin mükemmel olduğunu iddia etmek pek kolay değil. Keza Hakim Ziyech, Wesley Hoedt ve Jesus Corona gibi üç tane istisnai genç yeteneğe rağmen ligde Avrupa yarışına bile giremeyen Twente için daha iyi şeyler söylemek pek kolay değil. 

LİGİN EN FORMDA TAKIMI

Fakat Hollanda’nın bu büyükleri arasında bu sezon itibarıyla bir takım parlıyor. Ligin son 3 haftasına üçüncü sıradaki Feyenoord’un 4 puan arkasında giren ve iki hafta sonra onlarla deplasmanda karşılaşacak olan Vitesse, müthiş performansıyla Avrupa kapılarını zorluyor. Son 12 maçlarında yenilgi almayan ve bu maçların 10’unu kazanan sarı-siyahlılar şu anda muhtemelen ligin en formda takımı konumunda. 
Peki Vitesse’yi diğerlerinden farklı kılan şey ne? Aslında diğer Eredivisie takımlarından net bir farklılığa sahip değiller. Onlar da sahaya 4-3-3’le diziliyorlar ve mümkün olduğunca topa sahip olma oyununu belirli bir pas akışkanlığıyla sahaya koymaya çalışıyorlar. Bunu başarılı bir şekilde yaptıkları malumunuz. Başarılarının temelinde yatan şey elbette iyi bir hocaya sahip olmaları. Fakat daha da önemlisi sistemin ve o sistemin getirdiği pozisyonların gerekliliklerini haiz çok sayıda oyuncuya sahip olmaları.

YETENEKLİ TANDEM

File bekçisi Eloy Room ligin standart üstü kalecilerinden biri. Onun önündeyse gerçekten özel iki oyuncu oynuyor. Guram Kashia ve Jan-Arie Van Der Heijden’le çok iyi bir tandeme sahip olan Vitesse’de bekler Diks ve Achenteh ise hücum ve savunma dengesine sahip olan standart oyuncular. Van Der Heijden’in ayağı birçok orta saha oyuncusundan daha iyi. Guram Kashia’ysa tandeme ve savunma dörtlüsüne çok iyi bir fizik ve sertlik katıyor. 

LİGİN EN İYİ ORTA SAHALARINDAN 

Ama Vitesse’nin alamet-i farikası müthiş merkez orta sahası. Burada savunmasından daha iyi bir tandeme sahip olan sarı-siyahlıları diğer takımların önüne çıkaran da bu bölgedeki ikilileri. Savunma önünde oynayan Marko Vejinovic muhtemelen ligin en teknik ve klas savunma önü oyuncularından biri. İtalyanlar’ın regista dedikleri oyun kurucu savunma önü oyuncusunun içini ziyadesiyle dolduran Vejinovic’in yanında bir o kadar teknik ve tempolu Davy Pröpper’la Vitesse gerçekten çok kuvvetli bir takım haline geliyor. Bu iki oyuncuyu tamamlayan Gürcü Qazaishvili de hem forvete verdiği destek, hem de pas oyunundaki başarısıyla zaman zaman ikinci oyun kurucu haline bürünüyor. 

PLAN TAKIMI

Dolayısıyla Vitesse gerçekten çok iyi bir ilk onbire sahip olan ve çok geniş olmasa da ana rotasyon içinde farklı alternatiflere sahip, sınırları belli ve pozisyonları iyi oluşturulmuş bir takım. Bu takımı oluşturmak için çok para harcamadılar. Sadece rolleri iyi belirleyen bir futbol aklına ve buna uygun oyuncu seçen bir idari yönetime sahipler. Bu bazen tek başına oldukça yeterli ve kuvvetli bir bileşim olabiliyor ve önümüzdeki sezon Avrupa’da mücadele etme şansı şu an için hiç de az olmayan Vitesse bu sezon bunun en güzel örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

TRAORE VE DİĞERLERİ

Vitese ileri uçtaysa yine birbirinden kaliteli oyunculara sahip. Chelsea’den kiralanan Bertrand Traore’nin kendisini bulduğu sezonda oyuncunun pozisyonu bile değişim gösterecek gibi görünüyor. Aslen bir sağ kenar oyuncusu olan ve Vitesse’de de ilk haftalarda bu bölgede görev yapan Traore, zamanla merkez forvete evrildi ve şu anda en uçta çok verimli ve etkili bir oyuncu haline geldi. Sağ ve sol kenarda değişerek oynayan Zakarya Labyad, ligin Fas asıllı Hollandalılar’ı arasında özel bir yere sahip. Hem teknik hem de güçlü bir oyuncu olan Labyad’ı dönem dönem tamamlayan Denys Oliynyk ve Renato Ibarra gibi oyuncular da rotasyonda oldukça iyi iş görüyorlar. 

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonluk yolunda

SONRAKİ HABER

LGS sonuçları açıklandı: Kız öğrenciler daha başarılı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa