23 Nisan 2015 20:21

Demirtaş: Türkiye'de gerçek bir halk iktidarı kurmanın zamanı geldi

İstanbul 1'inci bölge milletvekili adaylarının halkla buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, amaçlarının sadece barajı aşmak olmadığını 7 Haziran'ın HDP ile kurulacak gerçek halk iktidarının ilk adımı olacağını söyledi. Demirtaş, "Artık HDP'nin Türkiye'de gerçek bir halk iktidarı kurmanın zamanı geldi. Sanmasınlar ki HDP'nin hedefi sadece barajı aşmak. Uzun soluklu bir mücadele başlattık. Bu mücadeleyi özgür geleceğe taşıyana kadar bu yürüyüş devam edecek" dedi.

Paylaş

HDP'nin İstanbul 1'inci bölge milletvekili adayları Kartal Meydanı'nda halkla buluştu. HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul 1'inci bölge milletvekili adayı Selahattin Demirtaş'ın da katıldığı buluşmada Kartal Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, buluşma öncesi seçim otobüsünden çalınan Lazca, Türkçe, Kürtçe şarkılarla horonlar tepti, halaylar çekti. Seçim aracından yapılan "Bizler" anonsuna binlerce kişi "Meclise" diye karşılık verirken, HDP bayrakları ile donatılan alanda, "Barajları yık da gel kurtar bizi AKP zulmünden" pankartı dikkat çekti. 

Kadınların ve gençlerin yoğun katılımının gerçekleştiği etkinlik özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından binler hep bir ağızdan "Şehid namırın" ve "Bizler HDP bizler Meclise" sloganlarını attı. 

Etkinlikte ilk olarak HDP İstanbul İl Eş Başkanları Ayşe Erdem ve Cesim Soylu yurttaşları selamladı. Soylu konuşmasında "7 Haziran'a kadar bize uyku yok bize mücadele var çalışmak var" diyerek yurttaşları seçim çalışmalarına katılmaya çağırdı. Eş başkanların konuşmalarının ardından milletvekili adayları tanıtıldı ve adaylar seçim otobüsüne çıkarak halkı selamladı. Milletvekili adaylarından Erdal Ataş alanı dolduran binlere seslendi. Ataş, "Gelinen aşamada HDP'nin programı bütün mücadele alanlarındakilerin taleplerinin programını oluşturmuş durumda. Bu program Meclis'e taşınması bundan sonraki süreçlerde halklarımızın daha ileri demokratik mevziler kazanmasını sağlayacaktır" dedi. 

'ZALİMLERİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATACAĞIZ'

Ardından İstanbul 1'inci Bölge Milletvekili Adayı Hüda Kaya halklara seslendi. Kaya, "Merhaba hevalno" diye yurttaşları selamlayan Kaya, "En kritik en tarihi bir seçim süreci içindeyiz. Artık son 50 güne girdik. Atacağımız her adımla, söyleyeceğimiz her kelimeyle, kapısını çalacağımız her insan bizim hep beraber, ezilenler olarak, barış isteyenler olarak geleceğimizin kaderini çizeceğiz. Bu zalimler görecekler ki tarihin çöplüğüne kendileri dökülecek. Bizler barışın yoldaşları olarak zalimleri tarihin çöplüğüne atacağız. İki ayaklı zalimler her türlü zulme hırsızlığa zavallı hayvanları da alet etmeye başladılar. Hırsızlık yapanlar masum kedilere iftira ederler. Roboski'de çocukları katlettikleri yetmiyormuş gibi kurşuna dizdikleri katırlar için katırlar topluca intihar etti diyorlar. Bizler barışa olan inancımızla, ellerimizle, sözlerimizle, bütün inançlar, bütün diller ve renkler için eşitlik ve adalet diye çıktık yola. Barajlarını yıkarak bütün insanları ve farklılıkları özgürleştireceğiz" diye konuştu. 

Buluşmada son olarak HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul 1'inci bölge milletvekili adayı Selahattin Demirtaş halklara seslendi. 

Kitlenin coşkulu karşılamasını, "Bu coşkunuz daim olacak. Bütün halk olarak özlediğimiz o güzel günlere barış dolu kardeşlik dolu günlere kavuşurken de bu coşku ile yürüyeceğiz" diye selamlayan Demirtaş, "Partimizi bu özgürlük yürüyüşünü bugünlere getiren şehitlerimiz başta olmak üzere bütün değerlerimize bütün emekçilerimize alnın teri ile partinin çalışmasını yürüten genç arkadaşlarımıza ve kadın arkadaşlarımıza hepinize 7 Haziran akşamı büyük bir zafer armağan edeceğiz" diye sürdürdü. 

'7 HAZİRAN GERÇEK HALK İKTİDARI KURMANIN İLK ADIMI OLACAK'

Ülkenin bütün ezilenlerini tüm yoksullarını ve emekçilerini HDP şemsiyesi altında bir araya getirdiklerini belirten Demirtaş, "Şimdi artık tek bir kurtuluş adresimiz var, HDP" dedi. Sadece barajı aşmanın yetmeyeceğini artık HDP'nin Türkiye'de gerçek bir halk iktidarı kurmasının zamanı geldiğini ifade eden Demirtaş, "Artık HDP'nin Türkiye'de gerçek bir halk iktidarı kurmanın zamanı geldi. 7 Haziran'da bunun ilk adımı atılacak. Sanmasınlar ki HDP'nin hedefi sadece barajı aşmak. Uzun soluklu bir mücadele başlattık. Bu mücadeleyi özgür geleceğe taşıyana kadar bu yürüyüş devam edecek. Bu yürüyüş halk iktidar oluncaya kadar devam etmelidir. Ta ki, bu halkın başına musallat olmuş, ağzından dini imanı düşürmeyip cebinden hırsızlık parasını çıkartmayanlardan kurtulana kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

Partisinin açıklanan seçim bildirgesine değinen Demirtaş, "Bu kadar umutsuzluğun, bu kadar çaresizliğin, kaygının olduğu bir ülkede bir umut bir ışık ortaya koyan seçim bildirgemiz Kardeniz'de de Trakya'da da Akdeniz'de de aynı heyecanı yarattı. Çünkü Türkiye'nin her yerinde aynı acılar aynı yoksulluklar var. Bu ülkenin gerçek sahibi olup da horlananlar var. Ülkenin her yerinde günde 12 saat 30 gün çalışıp kirasını ödeyemeyenler var. Akşam eve giderken çocuğuna bir çikolata alamadı diye utanan babalar var. Ülkenin her yerinde bunlar var. O nedenle ülkenin dört bir yanında beyannamemiz heyecanla karşılandı" dedi. 

'ÇALDIĞINIZ PARALARI DUBLE YOLLARA SERSEK SIĞMAZ'

" HDP neden bunları vaat ediyor" diye partilerini eleştirenlere de yanıt veren Demirtaş, "Yoksul halka sosyal hak olarak gıda paketi dağıtıyor olmak bir utançtır. Bu AKP'nin ve ondan önceki hükümetlerin utancıdır. Gençler halk otobüsüne binecek para bulamıyorlar. Kadınlar bebeklerine gıda alamıyorlar mama alamıyorlar süt alamıyorlar. Bu ülkenin gerçeği bunlar. Yönetenler ne diyor? Biz cumhuriyet tarihi boyuna yapılmayan yollar yaptık diyorlar. Ama bir de yaptığın yolsuzluklar var gözle görülmeyen. Çaldığınız paraları o duble yollara döşesek yollara sığmaz. Siz kime neyi anlatıyorsunuz. Sokakta meydanda alanda gün be gün sizin bu yaptıklarınızı izleyen yoksul halkı nasıl kandıracaksınız? Halkı aldatmak öyle kolay değil" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da göndermelerde bulunan Demirtaş, "Bakın saraydaki bu işi iyi yapıyordu ama onun küçüğü bunu beceremiyordu. Öbürü ustaydı. O yüzden büyük usta diyorlar ya. Ayak üstü 10 tane yalan söyler ama bana mısın demez. Böylesine büyük usta. Şimdi büyük usta sarayında huzursuz. Ne güzel hayaller kurmuştu. Sarayda mutlu bir hayat yaşayacaktı. Ne dese kimi neye emretse anında yerine getirilecekti. Tam da böyle tatlı rüyalar kurduğu günlerde siz çıktınız. Bu ülkede tek adam olmak isteyenler karşısında sizi bulacak. Camimizle, kilisemizle, cemevimizle, inancımızla, kimliğimizle kardeşlik nasıl inşa edilir bunu göstereceğiz. Bundan korkuyorlarsa yapacak bir şey yok. Bütün Türkiye bu yürüyüşü selamlıyor bir terk bunlar korkuyor. Bu partinin içerisinde Türkiye'nin her köşesinden insan var. Türkiye'nin gerçeği neyse partimizin gerçeği o. Dili neyse partimiz dili o" dedi.

‘GERÇEK BİR HALK PARTİSİ İKTİDARA YÜRÜYOR’

"Gerçek bir halk partisi iktidara yürüyor" diyen Demirtaş bundan Türkiye halklarının değil iktidarın korktuğunu söyledi. Demirtaş, " Türkiye neden HDP'den korksun ki. Para sayma makinesini evinde dolarları sayarken eskitenler korksunlar. Onların korkmasında fayda var. Roboski'de 34 genci parçalayıp teşekkür edenler korksunlar. Gezi direnişinde evladımızı katledenler korksunlar. Çünkü HDP'nin iktidarında bunlara yer yok. Kimler korksunlar biliyor musunuz? Sırf saat kaçtır bakmak için her bir bakışı birkaç bin dolar olanlar korksunlar. HDP Türkiye'nin gerçek fotoğrafıdır. Siz cebinde onuruyla geçinecek kadar parası olanlar sizden korksunlar çünkü siz ülkenin gerçek sahibisiniz. Bu coşkuyu gün be gün büyüterek 7 Haziran'a taşımamız lazım" dedi.

Konuşmasının sonunda yurttaşların Regaip Kandili'ni kutlayan Demirtaş, "Dualarınız direnenler, Kobanê'de direnler, Şengal'de direnlerle olsun" dedi. 

KÜÇÜKÇEKMECE'DE SEÇİM BÜROSU AÇILDI

HDP Küçükçekmece İlçe Örgütü de, seçim çalışmaları kapsamında İnönü Mahallesi'nde seçim irtibat bürosunu açtı. HDP İstanbul üçüncü bölge adayları ile çok sayıda yurttaşın katıldığı açılışta, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuna bulunuldu. Yapılan konuşmaların ardından yurttaşlar halay çekti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Tokat'ta HDP aracına saldırı

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa