23 Nisan 2015 19:19

‘Çocukların katledildiği bir yerde bayram kutlanamaz’

Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisin öldürdüğü 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, vurulduğu yerde anıldı. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, yaptığı konuşmada 23 Nisan Bayramı'na atıfta bulunarak, "Çocukların katledildiği yerde bayramlar kutlanmaz, cocukların vurulduğu yerde bayram olmaz" dedi.

Paylaş

Cizre İlçesi'nde 27 Aralık 2014 tarihinde 19 yaşındaki Yasin Özer ile 15 yaşındaki Barış Dalmış, 6 Ocak’ta 14 yaşındaki Ümit Kurt ve 16 Ocak'ta da polisin öldürdüğü Nihat Kazanhan için bugün hem protesto, hem de anma töreni düzenlendi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Şırnak Baro Başkanı Nurşirevan Elçi, Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, Cizre Ticaret Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı, ölen çocukların yakınları ve okul arkadaşlarından oluşan kalabalık bir grup, Nihat Kazanhan'ın vurulduğu yerde toplandı. Hayatlarını kaybeden çocuklar için balonlar uçurulurken grupta bulunanlar, 'Nihatlar ölmez' sloganı attı.

NİHAT'IN VURULDUĞU YERE KARANFİL

Nihat Kazanhan'ın vurulduğu yere karanfillerin bırakılmasının ardından konuşan Şırnak Baro Başkanı Nurşirevan Elçi, katledilen çocukların anısı için toplandıklarını belirterek, "Bugün Türkiye'de 23 Nisan kutlanırken bizler, Cizre insanı olarak sokaklarda katledilen çocuklarımızın anısı için buradayız. Bu çok acı bir durum, yani hiç bir sebep çocuğun ölmesini mağlup edemez. Dünyanın hiç bir hukukunda gösteremez ama maalesef Türkiye'de son yıllarda yüzlerce çocukların sokaklarda vurulması, herkes tarafından bilinmektedir. En başta Sinan vurulduğunda Türkiye bunu soruştursaydı, belki de diğer çocuklar vurulmazdı. Şimdi günümüzde de Afrika'nın bile bu uygulamaların kalmadığı Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri, bunu bilmelidir; Dünya çocuklarını Türkiye'ye davet ederken sokaklarda yüzü açık olduğu şekilde vurulan çocukların katilleri de böyle sergilenmiyor" dedi.

‘ÇOCUKLARIN KATLEDİLDİĞİ BİR YERDE BAYRAM KUTLANAMAZ’

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da, çocukların katledildiği yerde bayramların kutlanamayacağını savunarak, şöyle konuştu:

"12 yaşındaki Nihat Kazanhan, 15 yaşındaki Ümit Kurt, Barış'ı, Yasin'i ve Musa'yı anmak için buradayız. Bugün 23 Nisan. Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyaya armağan ettiği bayram. Bu büyük bir yalan. Çocukların katledildiği yerde bayramlar kutlanmaz. Çocukların vurulduğu yerde bayram olmaz. Bunu tekrar ifade ediyorum; Sadece Cizre'de katledilen çocuklarımızı andık burada. Barış, özgürlük azmi güçlendiren bir coğrafyada, analarımız acı yaşadıkça, yüreğimiz dağlandıkça, aynı zamanda barış ve özgürlük mücadele azmimiz de gelişti. Şu an halkımız ne yapacağını gayet iyi biliyor. Büyük bir aldatma içinde olan hükümettir. AKP hükümeti, bir yanda çocukların öldürülmesine göz yumar, bir yandan da sürece geldiğini iddia etmektedir. Bunlar sadece kendilerini kandırmaktadır. Halkımız buna kanmayacak, çocukların öldürüldüğü yerde barış olmaz. Yine çocukların öldürdüğü yerde sözün de asıl bir önemi olmaz. Onun için biz bugün çocuklarımızı anacağız. Çocukların öldürülmediği bir ülkenin özlemini yaşamak ile birlikte, bunun gücünü vereceğiz. İçinde bulunduğumuz günler bu açıdan, demokratisi arifesinin içindeyiz. Ama şimdiden kan, gözyaşı ve provokasyon girişiminde bulundular. Daha 2 gün önce, 34 kişinin öldürdüğü Roboski'de 3 insanımız ateşli silahla yaralandı. Şu an sınırlarımızda yeni asker takviye edildi. Siyasal iktidar AKP hükümetinin yapmak istediğini gayet iyi biliyoruz. Ağrı'daki provokasyonu iyi şekilde gördük. 15 çocuğu gerillanın önüne sürdüler. Allah'tan gerillalar orda askerleri yaşattılar. AKP'ye burdan sesleniyoruz; Cizre'de yüreği yanan anaların içinden sesleniyoruz; bu kirli oyunlara tenezül etmeyin, bu size bir şey kazandırmaz."

ANNE KAZANHAN: BENİM OĞLUM MALESEF BAYRAMI KUTLAMIYOR

Nihat Kazanhanın annesi Ayşe Kazanhan ise oğlunun piknik yerinde öldürüldüğünü hatırlatarak, "Erdoğan gidip bizim çocuklarımızı öldürüyor. İşte benim oğlumu piknik yerinde öldürüyorlar. Bugün 23 Nisan çocuk bayramı. Başkanlar makamlarını, sandalyelerini çocuklara emanet ederken, benim oğlum bugün toprak altındadır. Çocuklar bayramlarını kutlarken, malesef o kutlamıyor" ifadelerini kullandı. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Ankara Uluslararası Film Festivali bugün açılışını yapıyor

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa