23 Nisan 2015 16:43

Irak Cumhurbaşkanı Demirtaş ile görüştü

Çeşitli temaslarda bulunmak için Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve beraberindeki heyet HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Görüşmede Irak Cumhurbaşkanı Masum, "çözüm sürecinin başarıya ulaşması ve kalıcı barışın sağlanması için yüksek duyarlılıklarını" dile getirdi.

Paylaş

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ile görüşen Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Irak Kültür Bakanı Feryad Rewanduzi, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Demirtaş'a HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken eşlik etti. Masum ve heyetinin kaldığı Sheretton Otel'de gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, Irak, Federe Kürdistan Bölgesi ve bölgede yaşanan gelişmeler ele alındı.

Görüşmeye ilişkin bilgi veren ve görüşmenin son derece yararlı olduğunu söyleyen Baluken, "IŞİD saldırıları ve buna karşı Kürt halkı öncülüğünde gösterilen direniş ile ilgili bilgi paylaşımı ve görüş alış verişi yapıldı. Türkiye'deki siyasi gelişmeler ve çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunduk" dedi. Masum'un çözüm sürecine destek verdiğini belirten Baluken, "Sayın Cumhurbaşkanı (Fuad Masum) çözüm sürecinin önemini ve çözüm sürecine desteklerini, kalıcı sonuca götürülmesi ve kalıcı bir barışın sağlanması için kendilerinin yüksek bir duyarlılık içerisinde olduklarını belirtti" dedi. 

Baluken, ayrıca görüşmede Kürt Ulusal Konferansı çalışmalarının ele alındığını belirterek, "Kendileri de bu konuyu takip ediyorlar. Biz de hazırlıklar ve yapmak istediklerimizle ilgi bilgi paylaşımında ve görüş alış verişinde bulunduk" dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yargıtay tecavüz ve cinayetin cezasını fazla buldu

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa