23 Nisan 2015 13:01

Askerin yaraladığı Encü 'şüpheli' olarak savcılığa çağrıldı

Roboskî'de 'güvenlik yolu' protestolarında asker kurşunu ile kafasından yaralanan Serhat Encü, şüpheli sıfatı ile savcılığa çağrıldı.

Paylaş

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde TSK'ye bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen 34 yurttaştan 11'inin akrabası olan ve 15 Ocak 2014 tarihinde yapılmak istenen "güvenlik yolu" protestosunda asker kurşunuyla yaralanan Serhat Encü, "Şüpheli sıfatı" ile Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade vermek için Roboski'den Uludere'ye geçen Encü, merminin kafasına isabet etmesi sonucu görme bozukluğu yaşadığını belirterek, "Beni öldürmek isteyen devlet şimdi de beni şüpheli olarak ifadeye çağırıyor. Nasıl bir anlayış" şeklinde tepki gösterdi.

Roboski'de 2014 yılı Ocak ayında "güvenlik yolu" yapımına karşı protesto eylemleri düzenlenmiş ve Encü, kafasına isabet eden asker mermisi ile yaralanarak Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Encü'nün yaralanmasına ilişkin 5 Mayıs 2014 tarihinde hazırlanan raporda, "ateşli silahla kafa travması" teşhisi konulmuştu. (Şırnak/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cemil Çiçek büyük oyunu çözdü!

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa