22 Nisan 2015 19:36

Ramadi’den 114 bin kişi göç etti

BM Mülteciler Ajansı, Irak’ın Anbar Eyaletinin Ramadi kentinde IŞİD saldırılarının ardından son iki hafta içinde 114 bin kişinin yerinden olduğunu açıkladı. Ajansa göre, bu kişilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar büyük.

Paylaş

BM Mülteciler Ajansı, Irak’ın Anbar eyaletinin Ramadi kentinde IŞİD saldırılarının ardından son iki hafta içinde 114 bin kişinin yerinden olduğunu açıkladı. Ajansa göre, bu kişilerin karşı karşıya kaldıkları sorunlar büyük.

BM Mülteciler Ajansı (BMMA) Anbar’ın Ramadi kentinden çıkan sığınmacıların karşı karşıya kaldığı ve her geçen gün büyüyen sorunlardan dolayı endişeli olduğunu açıkladı. Kurum, Irak’ın batısında yer alan Anbar eyaletinde kalanların sayısının 8 bin civarında olduğunu ifade etti.

BMMA’nın Sözcüsü Adrian Edwards, Anbar eyaletini terk edenlerin 54 bininin Bağdat’a, 15 bininin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Süleymaniye kentine, 2 bininin ise Babil eyaletine gittiklerini belirtti.

Edward, sığınmacıların güvenli bölgelere ulaşmak için Ramadi’den ayrılarak yollara düşerken, pek çok sorunla da karşı karşıya kaldığını ifade etti. Edwards’a göre, bu sorunları şöyle sıralamak mümkün: kaynakların azalması, kontrol geçiş noktaları, belli bölgelere giriş yasağı ve güvenlik prosedürlerine göre Irak’ta 400 bini Anbar’dan olmak üzere en az 2.7 milyon kişi yerinden oldu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Almanya’da makinistler yine grevde

SONRAKİ HABER

HDP, kadın istihdamı için araştırma önergesi verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa