22 Nisan 2015 23:01

Ermenek İddianamesi: Denetimlerde işçi izinliydi

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 6 ay önce meydana gelen ve 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamıyla ilgili savcının hazırladığı 168 sayfalık iddianamede yer alan tanık ifadelerine göre facia göz göre göre geldi.

Paylaş

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 6 ay önce meydana gelen ve 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamıyla ilgili savcının hazırladığı 168 sayfalık iddianamede yer alan tanık ifadelerine göre facia göz göre göre geldi. Aralarında faciadan sağ kurtulanların da bulunduğu 25’i ocakta çalışan toplam 45 tanığın verdiği ifadelerde, ocağın haberli denetlendiği, denetim sırasında bazı işçilerin izne çıkarıldığı ve bazı galerilerin kapatıldığı ortaya çıktı.

Tanıklardan ocakta çavuş olarak çalışan ve faciadan kurtulan Mustafa Elibol, denetimin ne zaman yapılacağı öğrenilince mühendislerin talimatıyla bazı galerilerin kapatıldığını belirterek şöyle dedi: “Mayıs ve haziran aylarında denetim olacağı öğrenildi. Ben ekibimle birlikte, haritada (maden ocağına ait harita) 6. baraj yazılı noktadan daha aşağıya doğru çatallaşan iki galeriden sağ taraftaki galerinin giriş kısmını tahta çakarak ve üstünü çamurla sıvayarak barajladım. Denetim biter bitmez tekrar şefin talimatıyla burayı açtım. Barajladığım bu noktanın arkasında çalışmaya, kömür çıkartmaya devam ediyorduk. Bu denetimden sonra yine 2014 yılı 7. ayın içerisinde müfettişlerin ocağa denetime geldiklerini duyduk. Bu defa denetim döneminde işveren beni ve bir kısım arkadaşları üç gün ücretsiz izine gönderdi.”

Ermenek’teki katliamla ilgili davada Has Şekerler Madencilik Şirketi Sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve Hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt’un da aralarında bulunduğu 14 sanık, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan yargılanacak. (Karaman/DHA)

ÖNCEKİ HABER

DİSK/Gıda-İş'ten 1 Mayıs çağrısı: Her yerde ve taleplerimizle...

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi cinayetinde yeni suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa