22 Nisan 2015 22:20

DİSK/Gıda-İş'ten 1 Mayıs çağrısı: Her yerde ve taleplerimizle...

DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, 1 Mayıs’ın olabilecek her yerde kutlanmasından yana olduklarını belirterek bu yıl İzmir, Bursa, Rize, İstanbul, Dersim ve Lüleburgaz’da 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklarını bildirdi.

Paylaş

DİSK/Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, 1 Mayıs’ın olabilecek her yerde kutlanmasından yana olduklarını belirterek bu yıl İzmir, Bursa, Rize, İstanbul, Dersim ve Lüleburgaz’da 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklarını bildirdi.

Aslan, Emekli Sen Lüleburgaz Şube Başkanı Kemal Andoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, DİSK/Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Cengiz Atlı ve Danone İşyeri Baştemsilcisi Nejdet Çalışkan’ın da katılımıyla Lüleburgaz’da basın toplantısı düzenledi. İşçilerin yaşadığı sorunları sıralayan Aslan, şunları söyledi: “Sermayenin saldırıları, hükümetlerin çıkardıkları yasalar, işçilerin kazanılmış haklarını elinden alıyor. Ücretler eriyor, çalışma saatleri uzuyor, çalışma koşulları ağırlaşıyor, meslek hastalıkları artıyor. Yeni çıkarılan yasalarla adeta kölelik koşulları dayatılıyor. Her yıl binlerce işçi ‘iş kazaları’ sonucunda hayatını kaybediyor. Hiçbir önlem alınmıyor, işçilerin hayatı patronların insafına terk edilmiş durumda. Tam bir kölelik olan taşeron sistemi yasaklansın derken, çıkarılan yasayla taşeronluk daha da katmerleşti. Başta cam, maden ve metal grevleri yasaklandı. İşçilerin serbest toplu pazarlık hakları ellerinden alındı.”

TALEPLER

Günlük çalışma süresinin 12-14 saate kadar uzadığını dile getiren Aslan, açlık sınırının 1300, asgari ücretin ise 949 lira olduğunu hatırlattı. Her 10 aileden 9’unun gelirinin yoksulluk sınırının altında kaldığını dile getiren Aslan, “Sağlık hizmetleri piyasalaştırıldı, sendikal haklar, baskı, yasak ve barajlarla kısıtlandı. Çığı gibi büyüyen işsizlik hepimizin yaşamını, çalışma koşullarını tehdit eder noktaya geldi” dedi.

Aslan işçilerin taleplerini sıraladı: “İşyerlerinde tam denetim sağlansın, iş cinayetine neden olanlar yargılansın ve gerekli cezaya çarptırılsın. Günlük çalışma süresi 7,5 saat olsun. Ücretler tam ödensin. Asgari ücret en az 1800 TL olsun. Herkese eşit ver parasız sağlık ve eğitim hizmeti verilsin. Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engeller kaldırılsın. İşten atmalar yasaklansın, işsizlere süresiz işsizlik sigorta fonundan ödemeler yapılsın.”

HALKLA BİRLİKTE

Çevre sorunlarına değinen Aslan, “Dünyamız yok ediliyor, çevre talan ediliyor. Başta Ergene nehri olmak üzere Trakya’da derelerimiz kirletildi. Tarım çökertildi, tarımda dışa bağımlılık artmış durumda. Daha temiz bir çevre ve yenilenebilir enerji kaynakları dururken, nükleer santrallerin yapılması, gelecek felakete davetiye çıkarmaktır. Artık temiz bir çevre ve yaşanılır bir Türkiye istiyoruz” dedi. Halkın sorunlarına sahip çıkıp mücadelesini işçi-emekçi mücadelesiyle ortaklaştırması gerektiğini kaydeden Aslan, herkesi bu taleplerle 1 Mayıs’ta alanlara çıkmaya çağırdı. (Lüleburgaz/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

1 Mayıs Kocaeli’de mitingle kutlanacak

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa