22 Nisan 2015 15:59

Diyarbakır'da askerden Ermeni Soykırımı anması için gelenlere engel

Türkiye'nin ve Avrupa'nın çeşitli yerlerinden Diyarbakır'da Ermeni Soykırımında yaşamını yitirenleri anmak için Çüngüş'e gelenler jandarma ekiplerince durduruldu.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

 

Türkiye'nin ve Avrupa'nın çeşitli yerlerinden Diyarbakır'da Ermeni Soykırımında yaşamını yitirenleri anmak için Çüngüş'e gelenler jandarma ekiplerince durduruldu. İnsan hakları örgütleri ve hukukçular yapılan kimlik kontrolüne itiraz etti,  "Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında anma yapmak isteyenlere mesaj mı vermek istiyorsunuz" dedi. M.A adlı yüzbaşı da " O durum size göre öyledir. Bizim için sozdesi bile yoktur" diyerek yaptıklarının rutin bir uygulama olduğunu ifade etti ancak daha sonra 'kişi tespiti' yaptıklarını  söyledi. Bu durum kuşku uyandırdı.

 

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve çeşitli Ermeni kurumlarının Diyarbakır'da düzenlediği Ermeni Soykırımı 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Çüngüş'te katledilen Ermenileri anmak için bölgeye hareket edenlerin araçları jandarma tarafından durduruldu.  Tek tek kimliklerin toplandığı ve araçların çevresinin silahlı askerlerle çevrilmesi tepki çekti.  İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kasıtlı olarak önlerinin kesildiğini, bu uygulamanın anma için gidenlere yönelik yapılmasının manidar olduğunu söyledi.  Kimlik vermeyi reddeden Bilici'nin,  "Ermeni Soykırımın 100. Yılı..." diye başladığı sözünü M.A adlı Yüzbaşı " O durum size göre öyledir. Bizim için sozdesi bile yoktur" diyerek kesildi. Bir süre kalabalığı bekleten Jandarma tepkiler üzerine topladığı kimlikleri geri vererek yolu açtı.

ÖNCEKİ HABER

Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa