22 Nisan 2015 11:36

AİHM'de 9 davası olan Güven Boğa için destek kampanyası başlatıldı

Paylaş

Adana'da 17- 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili yapılan yürüyüşte polis saldırısıyla yaralanan eski öğretmen Güven Boğa hakkında, 'polise direndiği ve yasayı ihlal ettiği' iddiasıyla dava açılınca, ailesi ve yakınları sosyal medyada destek kampanyası başlattı. Eğitim- Sen üyesi ve şube başkanı olduğu yıllarda hakkında açılan davalarda aldığı cezaları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyan ve bu mahkemede 9 dosyası bulunan Boğa, son olarak şikayet ettiği polisler hakkında verilen takipsizlik kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıması nedeniyle hakkında dava açıldığını söyledi.

İnönü Parkı'nda 26 Aralık 2013'te toplanan KESK, Türk Tabipler Birliği ve TMMOB üyesi yaklaşık bin kişi, hükümeti protesto etmek için Atatürk Parkı'na yürümek istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polis, biber gazı ve su sıkarak saldırdı. O dönem Eğitim Sen üyesi olan Güven Boğa yaralandığını belirterek Cumhuriyet Savcılığı'na başvurup polisler hakkında şikayetçi oldu. Vücudunda morluklar oluşan Boğa, polisler hakkında yaptığı şikayete takipsizlik verilmesi üzerine bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptı. Bu tarihten sonra Boğa hakkında, 'Görevi yaptırmamak için direnme' ve '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etme' suçlamasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ÖĞRETMENLİĞİ BIRAKTI
30 Nisan'da Adana 10'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak olan Güven Boğa, öğretmenlikten ayrıldıktan sonra Seyhan Belediyesi'nde Kültür Müdürü olarak görev yapmaya başladı. Güven Boğa'ya destek vermek için ailesi ve yakınları, sosyal paylaşım sitesi ve bazı internet siteleri üzerinden, 'Hırsızlara karşı çık, Güven'ini kaybetme' başlıklı destek kampanyası başlattı. Güven Boğa'nın annesi, kız kardeşi ve avukatı ile röportaj yapan arkadaşları, bu görüntüleri Youtube'de yayınlamaya başladı. Daha önce hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet suçlamasıyla açılan davalardan 10'unu AİHM'e taşıyan, birini de kazanan Güven Boğa, gerekirse bu davayı da AİHM'e götüreceğini söyledi.

'KEYFİ OLARAK 1 YIL SONRA DAVA AÇTILAR'
Kendisinin tüm eylemi tertiplemekten yargılanacağını belirten Boğa şöyle konuştu: "Biz yürümek ve basın açıklaması yapmak istedik ama emniyet çok sert bir müdahalede bulundu. Gaz bombaları ve tazyikli suyla. Burada yaralanmam ve polisin sert müdahalesiyle ilgili yaptığım hukuksal girişimlere, yerel mahkemeler takipsizlik kararı verdi. Bu dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdım. İlginçtir, ben bu davayı Anayasa Mahkemesi'ne götürdükten sonra 29 Ocak 2015'te bu eylemi organize etmekten hakkımda dava açıldı. Bu dava tek başıma benim davam değil. Adana'daki meslek örgütlerinin yaptığı bir çağrıydı. Ben de bu çağrının içinde yer aldım. En doğal şekilde örgütlenme, düşünce hakkımızla ilgili devletin bu keyfi davranışını kınıyorum. Bu dava keyfi olarak açılmış bir davadır. Bu davayı AİHM'e kadar götüreceğim. Türkiye bu konudaki ayıbından biran önce arınmak zorundadır."

DAHA ÖNCE 17 DAVA AÇILDI
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Adana Şubesi'nde 6 yılı başkan olmak üzere toplam 11 yıl yöneticilik yapan Güven Boğa'ya, katıldığı eylemler nedeniyle hakkında afiş asma, emre karşı davranış ve benzeri suçlardan toplamda bin 577 lira idari para cezası kesildi. Boğa, yasa gereği Kabahatler Kanunu ile ilgili tek yetkili mahkeme olan Sulh Ceza Mahkemeleri'ne başvurarak itirazda bulundu. İtirazlar reddedilince Boğa, toplam bin 577 liralık cezayı ödedi. Sulh Ceza Mahkemeleri'nde Kabahatler Kanunu ile ilgili konularda verilen kararlar Yargıtay aşaması olmayıp 'kesin' sayıldığı ve o dönemde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı henüz tanınmadığı için iç hukuk yolları tükenince, Güven Boğa AİHM'e cezaların iptali için 10 ayrı başvuruda bulundu. Davanın birini kazanan Boğa'nın 9 dosyasının süreci AİHM devam ediyor.

Sendikal faaliyetleri sırasında 1998'den bugüne kadar Adana'daki değişik Asliye Ceza Mahkemeleri'nde '2911 Sayılı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçlamasıyla hakkında 17 dava açılan Boğa, bu davaların 11'inden beraat etti, 6'sı devam ediyor. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Zaytung'u ciddiye alan mahkeme, hapis cezası verdi

SONRAKİ HABER

Soma davasında topu birbirlerine atıyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...