22 Nisan 2015 04:50

Fersan işçisi sendikalaşıyor

İzmir-Ankara kara yolu üzerinde bulunan Kemalpaşa yüzlerce fabrikaya ev sahipliği yapıyor.

Paylaş

Ramis SAĞLAM
İzmir

İzmir-Ankara kara yolu üzerinde bulunan Kemalpaşa yüzlerce fabrikaya ev sahipliği yapıyor. Marketlerin raflarında görmeye alıştığınız birçok marka bu fabrikalarda üretiliyor. Birkaç fabrika dışında sendikal örgütlenmenin olmadığı havzada, düşük ücret ve kuralsız çalışma hakim. 
Bölgedeki fabrikalardan biri de sirke, turşu gibi gıda ürünleri üreten Fersan Fermantasyon fabrikası. Bu şirketin reklam spotunda, “Düşlediğiniz lezzetler, sadece bir marka kadar gerçek” ibaresi ile tüketiciye sunuluyor. O lezzeti üreten 196 işçi, özlem duydukları çalışma ve yaşam koşullarına ulaşabilmek için sendikalaşma mücadelesi başlattı.

İKİNCİ KEZ SENDİKALAŞMA

Fersan işçisinin, ilk sendikalaşma deneyimi yıllar önce Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş’le başladı. Binbir umutla başlayan süreç patronun toplusözleşmedeki ayak oyunlarıyla bir gecede son buldu.

Sendikasız dönemde her geçen gün hak kayıpları fazlalaşıp, hayat koşulları daha da acımasızlaşınca ikinci kez sendikalaşma kararı aldı işçiler. Bu kez adresleri  DİSK’e bağlı Gıda-İş oldu. Patronun buna yanıtı ise işten atmak oldu. 

Şoför olarak çalışırken işten atılan Mustafa Yapılar, ücretlerin asgari ücret seviyesinde olduğunu belirterek “Fersan’da hiçbir sosyal hak yok. Yemeklerini hayvanların önüne atsanız yemezler” dedi. Sosyal yardım olarak ödenen yakacak parası ise yıllık 45 lira. Buna tepki gösteren Yapılar; “Bu paraya kaç torba odun kömür alınabilir?” diye sordu. Patronun “İşyerinden 15 dakika erken ayrılmak” iddiasıyla işten attığını söyleyen Yapılar. Gerçek nedenin ise sendikalaşma olduğuna dikkat çekti. Gazetemiz aracılığıyla içerideki işçi arkadaşlarına seslenen Yapılar; “Korkmasınlar, örgütlensinler, haklarımızı alalım, sendikamızla toplusözleşme sürecini başlatalım” dedi.

GÜNDE 12 SAAT

11 yıldır çalışmasına karşın 1000 lira ücret alan Erdem Kırkpınar ise şunları söyledi: “Soğuk hava deposunda çalışıyordum, koruma elbiseleri vardı, ama yetersizdi. Günde 9.5 saat bazen daha fazla çalışıyorduk.”  Fersan Fermantasyon fabrikasının arıtma tesislerinde 5 yıldır çalışan Abdullah Abanoz da günlük çalışma süresinin bazen 12 saati bulduğunu dile getirerek “Beş yıl boyunca, büyük bir alanda tek başıma çalışıyordum. Bazen 12 saati bulan çalışmaya karşı fazla mesai ücreti alamıyordum. Tehlike içeren bir yerdi. Çok zor şartlar altında çalıştık” diye konuştu. Teknik eleman olmasına rağmen asgari ücret aldığını, çalışma koşullarını düzeltmek için sendikalı olduğunu belirten Abanoz, sendikalı oldukları için işten atıldıklarını ifade etti. 

TEK SEÇENEK SENDİKA

Engelli kadrosunda 11 yıldır Fersan’da çalışan Ramazan Ayaz, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yüzde 60 görme engelli olmama rağmen, üretimde çalışıyordum. 11 yıl boyunca ne doğru düzgün zam alabildik ne de diğer haklarımızı. Daha çok kısıtlamaya gittiler. Çalışma şartlarından dolayı sendikayı tercih ettim.” Sendikalaşma komitesi üyelerinden Sait Subaşı sendikalaşma süreci ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çalışma koşullarımız her geçen gün daha da kötüye gidiyordu. Tek çıkar yol sendikalaşma olduğunu bildiğimiz için örgütlenme sürecini başlattık. İşçi arkadaşlarımız işten atılmaktan korktukları için tehditleri nedeniyle sendikaya üye olmaya korkuyorlar. Fakat sendikalaşmak bizim en doğal yasal hakkımızdır. Sendikamızla işe döndüğümüzde, daha iyi olanaklarla çalışacağız.”

İŞÇİLERLE BELİRLEYECEĞİZ

DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, Fersan’daki sendikalaşma süreci ile ilgili olarak, “Toplusözleşme yoluyla ücretimizin ne kadar olacağını işçilerin belirleyeceği, fazla mesailerden, ikramiyelere, aldığımız ücretlerin bordroya yansımasına kadar tüm sosyal haklarımız güvence altına alacağımız sendikal süreç Fersan’da başlamıştır” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

Sendikacıyı AKP’ye üye yapmışlar

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa