21 Nisan 2015 15:16

Batman'da ev baskınları: Biri çocuk 11 kişi gözaltına alındı

Batman'ın Yavuz Selim ve Şafak mahallelerinde YDG-H üyeleri oldukları iddiasıyla yapılan ev baskınlarında biri çocuk 11 genç gözaltına alındı.

Paylaş

Batman'da sabah saatlerinde merkez Yavuz Selim ve Şafak mahallelerinde bulunan çok sayıda eve polislerince baskın yapıldı.

YDG-H üyeleri oldukları iddiasıyla yapılan ev baskınlarında evlerde aramalar yapıldı. Çok sayıda polisin katıldığı baskınlarında biri çocuk 11 kişi gözaltına alındı. Baskın sırasında evlerde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'a ait posterlere el koyan polisler, eylemlerde giyildiği iddiasıyla birçok giysi ve ayakkabıyı da el koydu. Çoğu DBP Batman Gençlik Meclisi üyesi olan gençlerin İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor. 

POLİS GÖMLEĞİ ALDI

Sabah saatlerinde yapılan baskına ve polisin tavrına tepki gösteren gözaltına alınan Necat Kurum'un annesi Kıymet Kurum, "Bize hiçbir şey söylemeden evimizi aramaya başladılar. Üzerimize de silahlar doğrulttular. Her yeri alt üst ettiler. Şekerim yükseldi, bayılmak üzereydim. Her şeyi yere attılar, karıştırmadık yer bırakmadılar. Necat'ın gömleğini de alarak götürdüler" dedi. 

Gözaltına alınan Mehmet ve Mehmet Şirin İnce kardeşlerin annesi Nevide İnce ise çocukları HDP'nin seçim çalışmalarında yer aldığı için bu duruma tahammül etmeyenlerin talimatı ile gözaltına alındığını belirterek, kimlikleri ve dilleri için mücadele ettiklerini ifade etti.

BATMAN'DA BULAMAYINCA İSTANBUL'DAKİ ADRESE BASKIN YAPTILAR

Polisin evlerine kardeşleri Selman ve Abdurazak Biçen'i gözaltına almak için baskın yaptığını ve evlerini alt-üst ettiğini söyleyen Osman Biçen de kardeşlerinin İstanbul'da olduğunu söylediğini; ancak buna rağmen polislerin evdeki aramalarını sürdürdüğünü söyledi. Polisin kapıyı zorla açtıklarını söyleyen Biçen, "Bize 'sizin üzerinizde ihbar var. Siz terör örgütüne bağlısınız' dediler. Bizim bazı elbise ve ayakkabılarımızı aldılar. Bazı sarı kırmızı yeşil renklerde flamalarımızı aldılar" dedi. Biçen, daha sonra kardeşlerinin bulunduğu İstanbul'daki evlerine de baskın yapıldığını duyduklarını aktardı. 

GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ

Gözaltına alınanların isimleri şu şekilde: "Emrah Çelik, Harun Ete, Medeni Ay, Mehmet İnce, Mehmet Şirin İnce, Muhammed Burak Kaya, Necat Kurum, Serdal Özer, Yunus Tunçbilek, S.Ş. (14) ve Selman Biçen." (Batman/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP seçim bürosuna 3 hilal çizdiler

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa