21 Nisan 2015 14:57

Arama noktasına karşı çıkan karakol komutanı görevden alındı

Yüksekova'ya bağlı Kamışlı-Beşpınar köyleri arasına kurulması talimatı verilen arama noktasına karşı çıktığı için hakkında soruşturma açılan Kamışlı Karakol Komutanının görevden alındığı iddia edilirken, bölgede asker ve korucular yeniden konumlandırılıyor.

Paylaş

Bölgede askeri hareketlilik ve operasyonlar devam ediyor. Özellikle Federal Kürdistan sınır hattı ile Hakkari bölgesine özel birliklerin sevk edildiği bildirilirken, köy korucularının da yeniden karakollarda konumlandırıldığı öğrenildi.

Buna göre, başta Şemdinli, Yüksekova, Derecik (Rubarok), Durak (Duri), Yeşiltaş (Şitazîn)ve Yeniköprü'deki birliklere çağrılan korucuların silah bilgileri ve kimlik güncellemesi yaptıkları belirtildi. Askeri yetkililerin koruculara yeni dönem stratejisi temelinde bilgi toplama, operasyon alanlarını tanıma, olası çatışmalara hazır olma, operasyon ve nöbete çıkma gibi uyarılarda bulunulduğu da ortaya çıktı. 

Yüksekova Tugay Komutanlığı'nın talimatıyla Kamışlı (Sineva)-Beşpınar köyleri arasında kurulması istenen arama noktasına karşı çıkan Kamışlı Karakol Komutanı Başçavuş Savaş Cezveci'nin ise görevden alındığı öğrenildi.

Halka çok zorluk çıkarmadığı belirtilen ve bölgeye yeni arama noktaları koyulmasına karşı çıktığı belirtilen Cezveci hakkında, "emre itaatsizlik" gerekçesiyle bir hafta önce iki yarbay tarafından karakoldan alınarak Tugay Komutanlığı'na götürülerek hakkında soruşturma yürütüldüğü ve görevden uzaklaştırıldığı ileri sürüldü. 

Cezveci'nin görevden uzaklaştırılmasının ardından arama noktası kurulan Kamışlı-Beşpınar arasında, Yüksekova'dan Dostki ve Oremar bölgesine gitmek isteyen yurttaşların didik didik arandığı bildirildi. 

KÖY MUHTARLARI DA OLAYI DOĞRULADI

Kamışlı (Sineva) Köyü Muhtarı Kerem Özcanan, karakol komutanının askeri yetkililerden gelen "Kamışlı (Sineva)-Beşpınar köyleri arasında kontrol noktası kurun" talimatını yerine getirmediğini belirterek, "Karakol Komutanı Savaş Cezveci yetkililere, bahsedilen bölge zaten karakolun denetiminde ve sürekli gözlenen bir nokta diyerek arama noktası kurmadı. Bunun üzerine komutan açığa alındı. Konuyla ilgili Yüksekova kaymakamlığıyla görüşme yaptık. Kaymakam konuyla ilgileneceğini söyledi" dedi. (Hakkari/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de tutuklu sayısı 3'e yükseldi

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa