21 Nisan 2015 10:40

Silvan Barajı'nda patlama: 13 işçi yaralandı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde Silvan Baraj'ndaki su aktarım tünelinde ilk belirlemelere göre metan gazı sıkışmasından meydana gelen patlamada 5 işçi yaralandı.

Paylaş

Silvan Barajı'nın tünelinde meydana gelen ve 13 işçinin yaralanmasına neden olan patlamanın metan gazı sıkışmasından kaynaklı olduğu belirtilirken, gaz ölçüm cihazlarının çalışmadığı iddia edildi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden Silvan Barajı'nın su aktarım tünelinde metan gazı sıkışması sonucunda olduğu belirtilen patlamada, 6'sı çeşitli yerlerinden yanmak üzere 13 kişi yaralanırken, durumu ağır olan 3 kişi Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Bölümü'ne sevk edildi. Sabah saatlerinde meydana gelen patlamanın ardından yaralılar, ambulans ve şantiyenin servis araçları Silvan Devlet Hastanesi Acil Polikliniği'ne taşınırken, aralarında Silvan Belediyesi, HDP ve DBP ilçe eş başkanları, sivil toplum Örgütleri temsilcileri hastane önüne geldi. Müslüm Kılıç, Deniz Yıldız ve Taha Çakar adlı emekçiler helikopter ve ambulanslarla Diyarbakır'a sevk edilirken, Eshat Altunterun, Yalçın Erdem, Fuat Özberk, Yılmaz Yayan, Mehmet Sarı, Recai Tufan, Nesih Cengiz, Mehmet Ceylan ve Adil Dargın ise Silvan Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü'nde tedavi altına alındı.

'TÜNELDE 20-30 KİŞİ VARDIK'
Patlamada hafif bir şekilde yaralanan ve hastanede tedavi edilen Ali Özçelik, patlama sırasında çalışma yaptıkları tünel bölümünde olduklarını belirterek, "20-30 kişi vardık. Patlamanın ardından herkes trene bindi ve dışarı çıktık. Gaz ölçümünün yapılıp yapılmadığını bilmiyorum" dedi. Kendi çabaları ile tünelden dışarı çıkmayı başardıklarını söyleyen Burhan Örücü de, "Büyük bir patlama sesinin ardından ateş ve duman gördük" diye konuştu.

13 işçinin yaralandığı olayda işçilerin verdiği bilgilere göre ise patlamadan önce gaz kokusunun geldiğini ancak kalibrasyon ve ölçüm cihazlarının sağlıklı çalışmadığı için gerekli kontrollerin yapılmadığı ve bu yüzden patlamanın meydana geldiğini belirtti. Patlamanın ardından şirket yetkililerinin açılan soruşturma kapsamında şirketin zarar görmemesi açısından patlamanın olduğu noktada eksikleri giderdiği de iddia edildi. Yaralıların getirildiği hastane önünde bekleyiş sürerken, ilçe kaymakamı ile bazı emniyet yetkilileri de hastaneye geldi.

Patlamaya ilişkin soruşturma başlatıldı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyetle tapu delindi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa