21 Nisan 2015 10:00

Soykırımın 100'üncü yılında 'Söz Ermenilerin'

Aralarında Amerika'dan gelecek olan 30 kişilik STK temsilcisinin de bulunduğu kurum temsilcileri, insan hakları aktivistleri sanatçı, avukat, yazar, gazeteci, öğretim görevlisi ve yurttaşlar, Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında "Söz Ermenilerin" şiarıyla anma etkinliği düzenleyecek.

Paylaş

Ankara Demokratik Alevi Derneği (ADAD), AKADER, ALINTERİ, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokratik Halklar Federasyonu (DHF), Devrimci 78'liler, EMEP, ESP, HDK, HDP, PARTİZAN, SYKP, KESK, ÖSP, SYKP, TİHV, YSGP, DUR- DE (Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur de) gibi kurumların katılımı ve desteği ile Ermeni soykırımının 100. yıldönümünde "Söz Ermenilerin" şiarıyla Sakarya Caddesinde anma etkinliği düzenlenecek.

24 Nisan günü akşam saatlerinde yapılacak olan anma etkinliği ve sonrasında devam edecek etkinliklerde, 1915'den 2015'e Ermenilerin bir asırlık süreçte yaşadığı katliam ve soykırım süreçleri ele alınacak, tanıklıklar anlatılacak. 

25 Nisan günü de devam edecek olan anma etkinlikleri kapsamında Ermeni halkının talan edilen Zir Vadisindeki Stanos Ermeni Mezarlığı ziyaret edilecek ve Ayaş, Baş Ayaş Ermeni mezarlıklarında anma etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ayrıca etkinliklerde Ankara, Ayaş ve Çankırı'da katledilen Ermenilerin listeleri okunacak. Yine 25 Nisan günü yapılacak olan etkinliklerde Sakarya Caddesinde Ermeni Şair Varujan'ın katliama yazdığı şiirler ve yaktığı ağıtlar okunacak. 

Amerika'dan gelecek 30 kişilik Ermeni gruptan Asrinée Khanjian (sinema sanatçısı), David Barsamian (yazar), Eric Nazarian (sinema yönetmeni), George Aghajyan (Yazar), Khatching Mouridian (öğretim görevlisi, gazeteci), Nanore Barsumian (Gazeteci), Roxanne Makasdjian (öğretim görevlisi) yaşanan katliamla ilgili duygularını ifade edecek.

Amerika'dan gelen grubun konuşmalarının ardından, Ahmet Abakay, Atilla Dirim, Fatih Kanat, Huriye Şahin, İmam Canpolat, Kazım Genç, Mahmut Konuk, Naci Sönmez, Oktay Etiman, Öztürk Türkdoğan, Ramazan Zengin, Selçuk Kozağaçlı, Sinan Çiftyürek gibi kişiler Ermeni Soykırımının 100. Yılında soykırımla ilgili düşüncelerini ifade edecek. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP, seçim bildirgesini açıkladı

SONRAKİ HABER

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Mehmet Ayvalıtaş davasında sanıklar beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa