03 Ağustos 2011 11:37

'Uğur'u öldürmek suç değil, acısını paylaşmak suç'

Babasıyla birlikte özel timlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kaymaz için düzenlenen etkinliğe katıldıkları gerekçesiyle Mardin Kızıltepe İlçesi'nde tutuklanan 4 Eğitim Sen üyesi için açıklama yapan Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, "Ne gariptir ki, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ı beden

'Uğur'u öldürmek suç değil, acısını paylaşmak suç'

Paylaş

Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde Uğur Kaymaz'ı anma etkinliklerine katıldıkları gerekçesi ile tutuklanan Eğitim Sen üyesi 4 öğretmene ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Bozgeyik, açıklamada, Mardin Kızıltepe'de geçen yıl Kasım ayında Uğur Kaymaz için düzenlenen etkinliğe katıldıkları için tutuklanan Kızıltepe İlçe Temsilcisi ve 3 öğretmenle ilgili olarak, "Sendikamıza yönelen yıpratma ve sindirme politikaları amacına ulaşmayacaktır" diye belirtti. Bozgeyik, bu tutuklamaların AKP'nin 12 Haziran seçimlerinden sonra kendisine muhalif olan her ses ve düşünceyi yok etmenin bir örneği olduğunu, AKP'nin demokratik hak ve taleplere tahammül edemediğini ve antidemokratik uygulamalarla baskı kurduğunu kaydetti. Tutuklama ve gözaltı furyasına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Bozgeyik, "Ne gariptir ki Uğur Kaymaz'ı bedenine saplanan 13 kurşunla infaz edenler, yargılandıkları mahkemece beraat ettirilirken, yaşanan bu olaydan 6 yıl sonra ailenin acısını paylaşmaya gidenler cezalandırılmak istenmektedir. Bir kez daha sesleniyoruz, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan sendikal hak ve özgürlüklerimizin önüne engel konulmamalıdır" çağrısında bulundu. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Evine dön Ayşe!

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa