20 Nisan 2015 18:55

Engelsiz Filmler Festivali de 'işletme belgesi' olmayan yapımları göstermeyecek

Paylaş

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığının eser işletme belgesi zorunluluğunu dayatması üzerine programında duyurduğu tescil belgesi olmayan kısa ve belgesel yapımların festivalde gösterilmeyeceğini duyurdu.
Festivalin kararına karşılık, ‘Engelsiz Yarışma’ bölümünde filmi bulunan yönetmenler Çiğdem Vitrinel, Kaan Müjdeci, Onur Ünlü, Nesimi Yetik ve Tayfun Pirselimoğlu, tescil belgesi zorunluluğuna karşı çıkarak, gösterimi yapılamayacak kısa ve belgesel filmlerin yönetmenleri ile dayanışma adına filmlerini yarışmadan çektiklerini Festival yönetimine bildirdi.
21 Nisan 2015 Salı günü Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak 3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali, yarışma ve 26 Nisan Pazar günü düzenleneceği duyurulan Ödül Törenini gerçekleştirmeyecek.
3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali’nin yaptığı açıklama şöyle;
“Bakur / Kuzey” filminin 34. İstanbul Uluslararası Film Festivali’ndeki gösteriminin, filmin eser işletme belgesi olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesiyle başlayan ve İstanbul Uluslararası Film Festivali ile birlikte Ankara Uluslararası Film Festivali’nde de ulusal film yarışmalarının ve gösterimlerin iptali ile devam eden süreç sonrasında, 2004 yılında yürürlüğe giren fakat bu güne dek kısa ve belgesel filmler için uygulanmayan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 15. maddesinin uygulamaya konulduğu anlaşılmaktadır. Bu maddeye göre, tescil belgesi olmayan kısa ve belgesel yapımların film festivallerinde gösterilmesi durumunda, filmlerin hak sahipleri ve festival organizatörlerinin cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalması söz konusu olacaktır.
21 Nisan 2015 Salı günü Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak 3. Ankara Engelsiz Filmler Festivali programında yer aldığını duyurduğumuz, aşağıda isimleri yer alan ve tescil belgesi olmayan kısa ve belgesel yapımların hak sahipleri ile görüşülerek, bu gelişmeler sonrasında filmlerin gösterilmemesine karar verilmiştir.

• 190107
• Biz de Varız
• Dün Bugün Yarın
• Mod
• Öğretmen
• Yaz Gecesi Gökyüzü
• Ziazan

Bu gelişmeyi takiben, Festival'in Engelsiz Yarışma bölümünde filmi bulunan yönetmenler Çiğdem Vitrinel, Kaan Müjdeci, Onur Ünlü, Nesimi Yetik ve Tayfun Pirselimoğlu, tescil belgesi zorunluluğuna karşı çıkarak, gösterimi yapılamayacak kısa ve belgesel filmlerin yönetmenleri ile dayanışmak adına filmlerini Engelsiz Yarışma'dan çektiklerini Festival yönetimine iletmişlerdir.
Engelsiz Yarışma programında daha önce gösterileceği duyurulan Ben O Değilim, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku, İtirazım Var, Sivas ve Toz Ruhu filmlerinin ilan edildikleri tarih ve saatlerde gösterimleri yapılacak, ancak yarışma ve 26 Nisan Pazar günü düzenleneceği duyurulan Ödül Töreni gerçekleşmeyecektir.

Festival yürütme kurulu, Festival’de filmi yer alan yönetmen, yapımcı ve Festival’in jüri üyeleri olarak; tescil belgesi olmayan Türkiye yapımı filmlerin, özellikle düşük bütçeli bağımsız kısa ve belgesel yapımların Türkiye’de düzenlenen film festivallerinde gösterilmesinin önünde engel olan yönetmeliğin yeniden düzenlenerek, yerli yapımların gösteriminden doğan her türlü sorumluluğun yabancı yapımlarda olduğu gibi festival komitelerine bırakılmasını talep ediyoruz.
Saygıyla duyurulur.”
Anıl Kaya (Yönetmen - Dün Bugün Yarın), Can Eskinazi (Yönetmen - Yaz Gecesi Gökyüzü), Dağhan Celayir (Yönetmen - Bir Fincan Türk Kahvesi), Deniz Tarsus (Yönetmen - Mod), Derya Durmaz (Yönetmen - Ziazan), Emine Yıldırım (Yapımcı - Ziazan), Emrah Kalan (Festival Yönetmeni), Ezgi Yalınalp (Festival Program Koordinatörü), Gülçin Santırcıoğlu (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), Kıvanç Yalçıner (Festival Genel Koordinatörü), Nazlı Eda Noyan (Yönetmen - Bir Fincan Türk Kahvesi), Necmi Deniz Akıncı (Yönetmen - 190107), Okan Avcı (Yönetmen - Kimseye Etmem Şikayet), Sema Turhan (Yönetmen - Biz de Varız), Turgay Tanülkü (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), Tülin Özen (Engelsiz Yarışma Jüri Üyesi), (Yoel Meranda (Yapımcı - Yaz Gecesi Gökyüzü)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD göçü

SONRAKİ HABER

Tunus'ta bombalı intihar saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa