20 Nisan 2015 15:35

Lice'deki toplu mezar için kayıp yakınları harekete geçti

Diyarbakır Lice'de, 1990'lı yıllarda kaybedilen 25 kişinin, Bolu Komando Tugayı'na bağlı askerlerin kullandığı Yatılı Bölge Okulu'ndaki (YİBO) toplu mezara gömüldüğüne dair haberlerinin ardından harekete geçen kayıp yakınları, toplu mezarın açılması için İHD'ye başvurdu.

Paylaş

DİHA'nın 17 Nisan'da "Lice'deki askeri bölgede 'toplu mezar' iddiası!" başlığı ile abonelerine geçtiği haber, yankı buldu. Tanıklıklara dayanılarak servis edilen haberde, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, 1990'lı yıllarda bölgeye getirilen Bolu Komando Tugayı askerlerinin yerleştirilmesiyle kışlaya çevrilen Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'na (YİBO), o dönem kaybedilen 25 kişinin gömüldüğü toplu mezara işaret edildi. Yapılan haber sonrası, eşi Tahsin Çiçek, oğlu Çayan Çiçek ve kaynı Ali İhsan Çiçek'i o dönem gözaltında kaybeden Azize Çiçek, söz konusu bölgenin kazılması için İHD'ye başvuruda bulundu. 

'23 YILDIR ONLARIN HASRETİ İLE YAŞIYORUM'

Azize Çiçek, 1994 yılında yaşadıkları Dernek (Tılê) köylerine yapılan operasyonda, gözaltına alınan eşi, oğlu ve kaynının söz konusu bölgede gömülmüş olabileceği ihtimali olduğu için başvuruda bulunduğunu ifade etti.

23 yıldır eşi ve oğlunun hasreti ile yaşadığını söyleyen Çiçek, "Çocuklarım babasız büyüdü. Evladımın hasreti hiçbir zaman çıkmadı yüreğimden. Kemiklerimiz bulunsun istiyoruz. Belki bu hasret içimizden çıkar. Çocuklarımız bir mezara gidip babamız burada diyebilsin istiyoruz" dedi. Yetkili kurumlara çağrıda bulunan Çiçek, sözü edilen bölgenin kazılmasını ve faillerin bulunup yargılanmasını istediklerini aktardı.

'GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ'

Başvuruya ilişkin konuşan İHD Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören de, Kürdistan bölgesinde katledilen binlerce insanın gömüldüğü birçok toplu mezar bulunduğunu ifade etti.

İnceören, yapılan başvuru doğrultusunda 25 kişinin gömüldüğü iddia edilen toplu mezarın açılması için gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını aktardı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Üniversitede çimlere oturmak suç sayıldı!

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa