19 Nisan 2015 15:49

Hasta tutuklular için 43'üncü eylem

'Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın' talebiyle Sakarya Caddesi'nde 43'üncü kez açıklama yapan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, 20 yılı aşkındır cezaevinde tutulan hasta tutsak Songül Bağatır ve Cengiz Çelik'in sağlık durumlarına dikkat çekti.

Paylaş

"Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın" talebiyle Sakarya Caddesi'nde 43'üncü kez açıklama yapan Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, 20 yılı aşkındır cezaevinde tutulan hasta tutsak Songül Bağatır ve Cengiz Çelik'in sağlık durumlarına dikkat çekti.

Sakarya Meydanı'nda dün akşam saatlerinde bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları "Tecrit öldürür", "Hasta tutsaklar serbest bırakılsın" yazılı dövizler taşıdı.

Burada İnsiyatif adına açıklama yapan Cem Murat, devletten her hangi bir af beklentilerinin olmadığını dile getirerek, "Sadece kendi yasalarında, kendi koydukları hükümlere itibar edip uygulamalarını istiyoruz. İçerideki hasta tutsakların çoğunun hastalıkları açısından bakıldığında hapishanelerde kalması uygun değilken hala hapishanelerde tutularak göz göre göre katledilmek isteniyor" dedi. Cezaevinde kalmasının sağlığı açısından riskli olan hasta tutuklulardan birinin de 22 yıldır cezaevinde tutulan Songül Bağatır olduğunu söyleyen Murat, "Ameliyat olması lazım ama hapishane koşulları uygun olmadığı için ameliyat olamıyor. Diğer tutsak ise Cengiz Sinan Halis Çelik. Hapishaneye girdiğinde 22 yaşında olan Çelik, bugün 42 yaşında. Devletin hapishaneleri onu ölümün eşiğine getirdi" diye konuştu.

Öte yandan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Sıhhiye-Sincan F Tipi Cezaevi güzergahında yolcu taşıyan toplum taşıma araçlarının kaldırılmasına da tepki gösterildi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kibariye: Başbakanımız çok tatlı, bıcır bıcır

SONRAKİ HABER

“Yalnız Efe” Documentarist’te gösterildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa