19 Nisan 2015 00:40

Şarkılarını 1915 anısına söyleyecekler

1915 Ermeni Soykırımı'nda ölüme gönderilen aydınların anısına “In Memoriam | 24 Nisan” başlıklı bir konser düzenleniyor. Anadolu Kültür ve Kalan Müzik’in düzenlediği konsere Türkiyeli ve Ermeni sanatçılar katılacak.

Paylaş

1915 Ermeni Soykırımı'nda ölüme gönderilen aydınların anısına “In Memoriam | 24 Nisan” başlıklı bir konser düzenleniyor. Anadolu Kültür ve Kalan Müzik’in düzenlediği konsere Türkiyeli ve Ermeni sanatçılar katılacak.

“In Memoriam | 24 Nisan” başlıklı konser, 22 Nisan Çarşamba günü İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşecek.

ERMENİ VE TÜRKİYELİ SANATÇILAR BİRLİKTE SAHNEDE

1915 yılında tutuklanan, sürgüne gönderilen ve öldürülen Ermeni aydınların, şairlerin ve yazarların anısına düzenlenecek gecede Kardeş Türküler, Ara Dinkjian ve Onnik Dinkjian,  Erkan Oğur, Ertan Tekin, Hasmik Harutyunyan, Karine Hovhannisyan, Haig Yazdjian, Şahan Arzruni, Erman İmayhan, Eileen Khatchadourian, Henning Schmiedt, Haïg Sarikouyoumdjian, Gaguik Mouradian, David Mayoral ve Jordi Savall sahne alacaklar. Zülfü Livaneli’nin “Hommage to Gomidas” bestesi ise ilk kez bu gecede icra edilecek. Gecede ayrıca Ermeni şair ve yazarların eserlerinden okumalar da yer alacak.

100 YIL ÖNCE ÖLDÜRÜLEN AYDINLARIN SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN...

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, bu konserle 100 yıl önce tutuklanarak ölüme gönderilen aydın, yazar ve şairlerin seslerini duymaya, duyurmaya çalışacaklarını söylüyor:
“100 yıl önce bu tarihte İstanbul’daki Ermeni aydınlar, yazarlar ve şairler son kez yataklarında rahat uyudular. Ertesi gece kapıları vuruldu ve ölüm yolculuğu başladı. Sonuçta, Ermeniler katledilirken, İstanbul’da, Trabzon’da, Harput’ta, Diyarbakır’da ve Van’da, ülkemizin dört bir köşesinde, bu toprakların bizi besleyen en güçlü kültür katmanlarından birisi de yok oldu. Onlar kalsaydı, bugün geri kalmış diye görülen birçok kentte yazarlar, şairler, sanatçılar yetişecek, sanatseverler yaşayacaktı. “
Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık ise “100 yıl önce yapılanlardan hesap sorulmuş olsaydı, belki Dersim de, 6-7 Eylül de, Kahramanmaraş da, Sivas Katliamı da yaşanmayacaktı” diyor.  (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'1 Mayıs birliğimizi büyütürsek anlamlı'

SONRAKİ HABER

Alman Türk silah arkadaşlığı ve Ermeniler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...