18 Nisan 2015 17:59

IŞİD Ramadi'de ilerliyor, halk kenti terk ediyor

Irak’ın batısındaki Anbar eyaletinin merkezi Ramadi’ye giren IŞİD bazı bölgeleri kontrol altına aldı. Binlerce insan IŞİD'in ilerlemesi sonrası kenti terk etti. Irak ordusu bugün IŞİD'i püskürtmek için karşı operasyon başlattı.

Paylaş

Irak’ın batısındaki Anbar eyaletinin merkezi Ramadi’ye giren IŞİD bazı bölgeleri kontrol altına aldı. Binlerce insan IŞİD'in ilerlemesi sonrası kenti terk etti. Irak ordusu bugün IŞİD'i püskürtmek için karşı operasyon başlattı.

Irak ordusu ve Şii milislerin başlattığı operasyonla birlikte Irak parlamentosu da bölge ülkelerinden destek istedi.

Kentin denetimini ele geçirdiğini iddia eden IŞİD, 15 Nisan’dan beri Ramadi’ye yoğun saldırılar düzenliyor. IŞİD, son 2 gündür Selahattin illerinde kanlı operasyonlar yapıyor.

IŞİD ayrıca, Selahattin eyaletinin Beyci kentinde bulunan ülkenin en büyük petrol rafinerisine yönelik geniş kapsamlı operasyon düzenledi. IŞİD üyelerinin düzenlediği intihar eylemi sonucu 1’i albay olmak üzere 6 Irak askeri hayatını kaybetti.
IŞİD Sözcüsü Ebu Saad el Ensari, “Anbar vilayetinin IŞİD sınırlarına dahil edildiğini” iddia etti. IŞİD örgütünün “Musul İmamı” olan el Ensari, Temmuz Mahallesi’ndeki Muheymin Camii’nde cuma hutbesi verdi. Rûdaw muhabiri, hutbede el Ensari’nin, “Anbar vilayetinden Fars güçlerinin kovulduğunu ve kentin kurtarıldığını” söylediğini iddia etti.

IŞİD PETROL  DEPOLARINI ATEŞE VERDİ

IŞİD mensuplarının  Selahaddin kentinde  bulunan Beyci  rafinerisindeki  akaryakıt depolarını ateşe verdiği  bildirildi. Rûdaw’a  konuşan  Selahaddin  İl Meclisi Güvenlik Heyeti Başkanı Casım Cebare, IŞİD’in Beyci rafinerisinin bulunduğu bölgeye üç koldan saldırdığını belirtti.

Casım Cebare, “IŞID  mensupları  hidrojen, nitrojen ve akaryakıt depolarını ateşe verdi” dedi.

Tikrit kentinin son durumu hakkında bilgi veren Casım Cebare, kontrolün güvenlik güçleri tarafından sağlandığını, kentte elektrik ve su gibi hizmetlerin verilmeye başlandığını kaydetti.

Bir haftadır sıcak çatışmanın yaşandığı Beyci rafinerisi, 19 Kasım günü IŞİD’in elinden alınmıştı.

17 Ekim 2014’te, koalisyon güçlerinin desteğiyle Tikrit ve Beyci bölgelerinde bulunan IŞİD mevzilerine geniş bir operasyon başlatılmıştı.

Bağdat’ın 170 kilometre batısındaki Selahaddin iline bağlı olan Beyci ilçesinde Irak’ın en büyük petrol rafinerisi bulunuyor. (DIŞ HABERLER)


'EL DURİ ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASI

Iraklı yetkililer, IŞİD'in kilit isimlerinden birisi olarak kabul edilen eski Baas generali İzzet İbrahim el Duri’nin hükümet güçleri tarafından öldürüldüğüne inandıklarını açıkladı Yetkililer, el Duri’nin Bağdat’ın kuzeyindeki Selahaddin bölgesinde düzenlenen operasyonda öldüğüne inandıklarını bildirirken, feshedilen Baas partisinin bir sözcüsü ise haberi yalanladı. 72 yaşındaki Nakşibendi lider el Duri, 2003’teki Amerikan işgalinden sonra kaçan en üst düzey Irak yetkilisi olarak tanımlanıyordu. El Duri, Amerikalı askerlerin Saddam Hüseyin’in kurmaylarını tanıyabilmeleri için bastırdığı iskambil destesinde “Sinek Kralı” olarak temsil edilmişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da intihar saldırısı: En az 33 ölü

SONRAKİ HABER

Şili'de ulaşım zammı protestosuyla başlayan eylemler tüm ülkeye yayılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa